התפתחויות בפרשת הקרקעות של הרמטכ"ל המיועד אלוף יואב גלנט מאיימות לעכב את מינויו לתפקיד: בראשית השבוע הבא יגיע גלנט למבקר המדינה למעין שימוע או הליך מתן עדות במשרדו של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שרק בסופו אפשר יהיה לקדם את הליך המינוי, כך חשפנו הערב לראשונה במהדורה המרכזית.

במקביל לבירור במשרד המבקר, התנועה הירוקה הגישה בקשה להוציא צו ביניים במטרה לאסור את מינוי של גלנט עד לסיום הבירורים.

החלטת המבקר התקבלה בעקבות חומר רב שנאסף במשרדו, שמלמד שהחלטת בג"ץ בעניין גלנט הייתה שגויה וחלקית. גורם המקורב לבדיקה אמר כי מהחומר עולה "חשד לשוד קרקעות גדול", שרק עדות חדשה, כנראה של גלנט עצמו, תוכל לשנות את התמונה.

אם לא יהיה שינוי, נראה שמינוי גלנט לתפקיד הרמטכ"ל הבא יידחה, ולא יתקיים כמתוכנן ב-14 בפברואר הקרוב.

בג"ץ "גלנט היה היחיד שסיפח שטחים"

בשבוע שעבר הסתיים הדיון בבג"ץ מינויו של גלנט ללא החלטה, כאשר ההכרעה צפויה להינתן במועד אחר. הרכב של שלושה שופטים שמע את טיעוני הצדדים, ומתח ביקורת חריפה על הפרקליטות, לאחר שבדיון קודם בעתירה שהתקיים לפני כשנתיים, ניתן לשופטים מצג שווא.

בדיון הקודם נטען שכמו במקרה של גלנט, גם משפחות נוספות במושב עמיקם קיבלו אישור לספח שטחים לרשותן, אלא שבדיון באותו היום התברר שגלנט הוא היחיד שקיבל אישור לספח שטחים נוספים לנחלה שהייתה ברשותו.

למרות זאת, הסתמכו השופטים על דברי הוועדה, שלא מצאה פגם ערכי בהתנהלותו של גלנט, וטענו כי "העילה להתערבות בנושא כזה של בית המשפט היא קיצונית".

היחיד שקיבל 35 דונם של שטחים חקלאיים

בעתירה שהגישו הארגונים הירוקים נגד גלנט הם טוענים להתנהלות פסולה, הנושקת לטענתם להתנהגות פלילית ב"פרשת הקרקעות", שעוסקת בשלוש פרשיות שונות של השתלטות לכאורה על שטחים ציבוריים במושב עמיקם, מקום מגוריו של גלנט.

למרות הדברים, השופטים ציינו את המקרה החריג של גלנט, שהינו התושב היחיד שקיבל לידיו 35 דונם של שטחים חקלאיים ביישוב. לטענת העותרים, יש בכך טעם לפגם כיוון שוועדת טירקל, שבוחנת את המינויים בשירות הציבורי, לא ערכה בירור ראוי של העובדות הנוגעות לשלוש הפרשיות, והתעלמה מהכשלים הערכיים בהתנהלותו של גלנט.

נציגת הפרקליטות מצדה התנצלה על הטעות שנפלה בהעברת הנתונים בדיון הקודם, אך ציינה שגם לאחר שהתבררו, נראה שלא צריכה להיות להם השפעה על ההחלטה למנות את גלנט לרמטכ"ל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק