השר ליברמן, ארכיון (צילום: רויטרס)
אביגדור ליברמן, ארכיון | צילום: רויטרס

במשטרה זועמים היום על דבריו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במוסף "7 ימים" של העיתון "ידיעות אחרונות" הבוקר. ליברמן מצוטט שם כאומר "אני יכול להסתכל לכם בעיניים ולהגיד שאני יותר נקי ויותר ישר מכל חוקרי יאח"ה ביחד".

"זה מסע של סחיטה באיומים", אמר ליברמן בראיון. "יש פה ניסיון למנוע מהבוחר להגיד את דברו. אני יותר זך משלג. הקפדנו פה יותר מהאפיפיור... ברור לי שמדובר בחיות. בתי מיכל התעלפה בחדר החקירות, וישר זה הודלף לתקשורת".

במשטרה, כאמור, קיבלו את דבריו של ליברמן בכעס רב. "השתלחותו חסרת הרסן של ח"כ ליברמן אל מול היחידה שחוקרת אותו היא דבר חמור ובלתי סביר", כך לפי ההודעה שהוציא המטה הארצי בשמו של המפכ"ל, רנ"צ דודי כהן.

"המפכ"ל רב ניצב דודי כהן וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ' מביעים אמון מלא בחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה ומפקדיה מגבים את פעולתם הנעשית ביושר ובמקצועיות", הוסיפו במשטרה. "ההחלטות על עיתוי החקירה וביצועה התקבלו בשל הראיות הקיימות בתיק".

ליברמן ייחקר בקרוב

במשטרה מעריכים כי ליברמן יזומן לחקירה בתוך שלושה שבועות עד חודש, והיא תתמקד בחשד העיקרי המיוחס לו - הלבנת הון בסכומים של עשרות מיליוני שקלים.

גורמים המעורבים בחקירה אומרים כי במקרה הזה אין כל משמעות לשאלה אם ליברמן ישתף פעולה עם החוקרים, שכן כבר עכשיו יש בידיהם את כל המסמכים הנדרשים שמפלילים אותו וגם ברורה להם הדרך שבה פעל להלבין את סכומי הכסף הגדולים בשורה של חברות קש שהקים מחוץ לישראל.

במערכת אכיפת החוק תמימי דעים בעניין, וסבורים כי חקירת המשטרה נגד ליברמן תסתיים בהמלצה להעמידו לדין.

החשד: כספים נעלמו לחשבון בנק מסתורי בקפריסין

תחילתה של הפרשה בשנת 2006, כאשר נחשפו מספר חברות מעבר לים אשר, כך על פי החשד, ליברמן היה מעורב בהעברות כספים אליהן, שלבסוף זרמו לחשבון בנק בקפריסין שעם הזמן התרוקן באורח מסתורי.

על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה מונח תיק עבה ובו שורה של מסמכים המצביעים על חשד, לכאורה, להעברת סכומי ענק מהאוליגרך מיכאל צ'רנוי אל ליברמן באמצעות חברות קש. גורם המעורב בחקירה הגדיר זאת כ"מנגון הסתרה שלם של העברת מיליוני דולרים, מדי חודש בחודשו, על פני שנים".

אם הציבור היה נחשף לחומר, אומר הגורם, השערות היו סומרות. הוא מעריך כי בסופו של דבר לא יהיה מנוס מהגשת כתב אישום נגד ליברמן. צ'רנוי עצמו הכחיש את החשדות המיוחסים לו. "ב-15 השנים האחרונות שאני בארץ הכל נשאר אותו דבר וכל פעם ממציאים משהו חדש, אבל בעצם אין בכך דבר", הוא אמר לחדשות 2. "אני רחוק מפוליטיקה. הדבר היחיד שאני מאחל לליברמן זה להוביל את מפלגתו". 

רוצים לשאול את אביגדור ליברמן שאלה?