במהלך טקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל, היה רגע אחד שגרם להרמת גבות ואי נוחות בקרב יושבי הטקס. "האנדרטה הוקמה ביוזמתו של בנימין נתניהו... אני מתכבד להזמין את הראשון שהבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג ללא ליאות למשפחות. ראש הממשלה בנימין נתניהו", כך הזמין המנחה דן כנר את נתניהו לשאת את דבריו.

בהמשך הוזמנו כמה מבני המשפחות השכולות להדליק נר זיכרון. וכך הוזמנה לבמה, שוב בניסוח יוצא דופן, "אמו של הכבאי הצעיר אלעד ריבן זיכרונו לברכה. על שמו של אלעד נקראת טייסת הכיבוי שאת הקמתה יזם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו".

נתניהו בטקס האזכרה, היום (צילום: משה מילנר, לע"מ)
נתניהו בטקס האזכרה, היום | צילום: משה מילנר, לע"מ

אז מי אחראי לדברי השבח וההלל לראש הממשלה? ביום חמישי האחרון, כאשר החליט נתניהו להצטרף לטקס, ביקשה לשכתו כמקובל את דברי הקישור מלשכת השר לביטחון פנים. לאחר שערכה אותם ועשתה בהם שינויים הכוללים את דברי השבח לרה"מ, הוחזר הטקסט ללשכת השר לביטחון הפנים, ומשם למנחה האירוע.

במהלך הטקס, הביעו גורמים פוליטיים את תדהמתם מהדברים. "זה נכון שהוא אחראי להקמת האנדרטה ויזם את רעיון טייסת הכיבוי. אבל למה הוא צריך את הדברים האלה ועוד במהלך יום זיכרון", כך אמרו.

בתגובה לדברים הללו, אמרהה שלי יחימוביץ' כי דברי הקישור היו בגדר ציניות והיעדר רגישות מוחלט. "מדובר בניצול ציני של טקס רגיש מאין כמותו, והדבר צורם על רקע חלקו של נתניהו במה שהוביל לאסון", הוסיפה יו"ר מפלגת העבודה. ח"כ יואל חסון מקדימה הגיב גם הוא לדברים: "קוריאה הצפונית זה כאן. אלה היו מסרים שהוכתבו על ידי לשכת רה"מ במטרה לשטוף לציבור את המוח. מי שסירב להגיע לטקס עד לפני יומיים, הפך אותו בעזות מצח לפולחן אישיות".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו אכן היה הראשון שזיהה את גודל האירוע, הביא מטוסי כיבוי מ-18 מדינות זרות, יזם את הקמת האנדרטה ויזם את הקמתה של טייסת הכיבוי כחול-לבן שכיבתה בשנה האחרונה 150 שריפות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק