ח"כים נענשים: ועדת המשמעת של סיעת קדימה החליטה היום לנקוט בצעדים משמעתיים נגד ח"כ עתניאל שנלר וח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ', אשר נמנעו מלהצביע על "חוק החרם" שלשום.

מ"קדימה" נמסר כי "מדובר בפעם הרביעית שח"כ שנלר זומן לוועדת משמעת בשל הפרות המשמעת הסיעתית ובגינן נענש בעבר. ביום ב' לא התייצב להצבעה, לא הודיע על יהעדרות ולא ענה לטלפונים בניגוד גמור לתקנון הסיעה, על כן יורחק מחברותו בוועדה לביקורת המדינה ומכהונתו כממלא מקום בוועדת חוץ וביטחון לתקופה של חצי שנה".

לגבי ח"כ שמאלוב ברקוביץ' נמסר, "זו הפעם הראשונה שזומנה לוועדת המשמעת. ביום ב' התייצבה במליאה ולא הצביעה, בניגוד לתקנון הסיעה. על כן תורחק מוועדת העלייה והקליטה בה היא חברה ל-3 חודשים ותישלל ממנה הזכות להעלות הצעות לסדר והצעות חוק לתקופה של חודש". במפלגה הדגישו כי "חומרת העונשים קשורה בקשר ישיר לחומרת ההפרת המשמעת הסיעתית ולחומרת הצעת החוק המדוברת נגדו הם לא הצביעו".

ח"כ שנלר מסר בתגובה כי: "העונש מבטא את העדפת הפוליטיקה והמאבק הבלתי מרוסן של ראשי קדימה לשלטון על פני העמקה רעיונית ואידיאולוגית ועל פני האינטרסים הציוניים של המדינה היהודית. שוב הוכח שאין מקום בקדימה המרימה את דגל הבידול ממרכז המפה הפוליטית לאנשים ורעיונות אידיאולוגים שאינם מתיישבים עם השמאל המובהק. עונש זה מהווה תמרור אזהרה לחברי קדימה ותומכיה אשר הגיעו כמוני לקדימה מימין למרכז המפה הפוליטית מתוך כמיהה לעיצוב מפלגת מרכז ערכית".

ליברמן: "חוק החרם מקדם שיוויון" 

שר החוץ אביגדור ליברמן בירך היום על אישורו של "חוק החרם" בכנסת, זאת במסגרת מסיבת עיתונאים שכינס במשרדי הסיעה. "חוק החרם בא לתת שיוויון הזדמנויות לכולם", אמר ליברמן והוסיף: "לא אקבל חרם על תיאטרון באריאל או גבינה מהשטחים". לדבריו, "ישראל סבלה מחרמות המון שנים. יהיה מוזר לבקש ממדינות זרות משהו שאנו לא עושים בעצמנו".

בשעה 14:00 צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיע למליאת הכנסת, במסגרת דיון 40 חתימות, שם הוא צפוי להתייחס מדוע נעדר מההצבעה על החוק. את נאומו של נתניהו נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. על היעדרותו של ראש הממשלה מהדיון אמר שר החוץ כי ההיעדרות הייתה "מסיבות אישיות".

יש לציין כי למרות תמיכתו בחוק, נעדר ליברמן מההצבעה בכנסת. עם זאת, הדבר לא הפריע לו להביע את תמיכתו ואף להצהיר: "אני שמח שהליכוד מאמץ את מדיניות ישראל ביתנו".

"ברגע שעבר חוק החרם, אין שום סיבה שנעכב את ההצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילותם של ארגוני השמאל", הוסיף ליברמן באשר לצעדיו המתוכננים בהמשך. "אני מקווה שתהיה משמעת קואליציונית, ואם לא - תהיינה לכך השלכות", איים במרומז. הוא הביע כעס על כך שסיעת "העצמאות" כולה נמנעה מהצבעה על "חוק החרם" למרות המשמעת הקואליציונית ואמר: "איך ייתכן שסיעה שלמה תימנע מהצבעה? אני לא מאיים בסנקציות, אבל אנו גם רואים את עצמנו חופשיים בהמשך".

במפלגת העבודה, בתוך כך, קייימו הבוקר דיון חירום בעקבות אישור "חוק החרם". יו"ר המפלגה מיכה חריש אמר בתגובה כי "עלינו לפעול בכל הדרכים החוקיות, על מנת לבטל את החוק האנטי דמוקרטי הזה, ולהחזיר את אפשרות ההפגנה והמחאה לציבור הישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק