לא פחות מ-56 חברי כנסת חדשים נפלטו מהכנסת לאחר הבחירות האחרונות - המספר הגדול ביותר בהיסטוריה. בזמן שחברי הכנסת החדשים תופסים את אור הזרקורים, 56 ח"כים שהפכו מובטלים מחפשים תעסוקה חדשה. חלק מהם מוצאים תעסוקה חדשה-ישנה - בעולם המוניציפאלי, משם הם מגיעים. כך, ראשי ערים לשעבר, שכיהנו בכנסת, מנסים לחזור ללשכות ראש העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לח"כ לשעבר כרמל שאמה-הכהן יש שתי מטרות: האחד לשכנע את תושבי רמת גן שהוא שונה מראש העיר היוצא, צבי בר, והמטרה השנייה - להתיישב על כיסאו בבית העירייה ברחוב ביאליק. "הראש שלי היה בירושלים, אבל הלב שלי היה ברמת גן". בגלל ההישג הדל של הליכוד בבחירות, שקיבל 31 מנדטים ושאמה שהוצב במקום ה-32 נשאר בחוץ.

"אני חלק מרמת גן ותמיד הייתי. לא היה לאף אחד סיכוי מול צבי בר, היה אלוהים בשמיים וצבי בר באדמה. עכשיו כשבית המשפט מכריח אותו לעזוב, זאת ההזדמנות שלנו", אומר שאמה כשהוא מנסה לקושש את אהדת הפנסיונרים הרמת גנים.

מתמודדים גם ברעננה ובאור עקיבא

עושה קאמבק: זאב ביילסקי (צילום: קדימה)
חוזר לעיר. ח"כ לשעבר ביילסקי | צילום: קדימה

לא רחוק משם ח"כ לשעבר זאב ביילסקי מתמודד, שוב, לראשות עיריית רעננה. אחרי ארבע קדנציות בתפקיד רה"מ שרון קרא לו לממשלה, ואחרי שמונה שנים בכנסת ובממשלה ביילסקי נתקף געגועים לתפקיד הישן. "אבא צריך להיות עסוק, שיהיו לו מטרות, לעשות עבודה היכן שאין", אומרת ביתו של ביילסקי כשהיא נשאלת למה אבא פשוט לא יוצא לפנסיה.

"אנחנו מקבלים אותו בחזרה מכל הלב", אומרים התושבים בתשובה לשאלה האם הם לא נפגעו כשהוא עזב את העיר לטובת הכנסת והממשלה, בירושלים, ב-2005.

גם השר והח"כ לשעבר יעקב אדרי החליט לחזור לביתו באור עקיבא. שם, לא כולם מקבלים אותו בזרועות פתוחות. "זה לא מרתיע אותי", אומר אדרי ליד רכבו שהוצת סמוך לביתו. הוא היה ראש עיר במשך 15 שנים, שימש שר תחת ראשי הממשלה שרון ואולמרט - ראש עיר לשעבר בעצמו, שהגיע עד לתפקיד ראש הממשלה. כעת אדרי רוצה לסגור מעגל - ומשתמש בדיוק באותם הסברים בהם משתמשים ביילסקי ושאמה.

לא כולם מרוצים. השר לשעבר אדרי (צילום: חדשות 2)
לא כולם מרוצים. השר לשעבר אדרי | צילום: חדשות 2

האם התושבים יקבלו בחזרה את הח"כים?

ציון פיניאן סיים את תפקידו בכנסת בדיוק כשראש העיר טבריה סיים את תפקידו. "העיר קורסת, והפוטנציאל שלה לא מובא לידי ביטוי. לי כסגן ראש העיר לא הייתה אחריות להדרדרות, עכשיו אני מוכן לקחת את המושכות", אומר פיניאן.

האם התושבים יקבלו בחזרה את הנבחרים שלהם שערקו לירושלים, נזרקו וחזרו לביצה המוניציפאלית? את התשובה נדע כולנו ביום שאחרי הבחירות המקומיות, ב-22 לאוקטובר.