מאבד כוח? בנימין נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
נתניהו ומאחוריו השר נאמן. סערה בליכוד | צילום: רויטרס

הדיון בוועדת החוקה של הכנסת על שינוי נוסח החוק לקביעת הרכב נציגי לשכת עורכי הדין נקטע היום בדרמטיות, רגע לפני תחילתו. הדיון נקבע על רקע הביקורת החריפה שעוררה ההחלטה לשנות את החוק, ולמרות זאת - הוחלט לא לקיים אותו. לאחר הביטול, כפה יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין לקיים אותו מחדש והודיע כי החוק לא יוכל לעלות לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

לפי הצעת החוק, ישוריין אחד המושבים של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים לחבר קואליציה בלשכה - מהלך שיוביל לרוב ימני בוועדה ויקל משמעותית על שר המשפטים, יעקב נאמן, במינוי שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום.

לקראת אישורו בשבוע הבא צפויה בכנסת, יזם ח"כ כרמל שאמה-הכהן את הדיון כדי לבחון מחדש את השלכותיו. "לאור העובדה שמדובר בחוק גבולי, החלטתי לפעול למנוע את הנחתו במליאה ולפתוח אותו לדיון מחדש", אמר שאמה הכהן טרם הדיון. אלא שברגע האחרון לפני הדיון הוא בוטל, ככל הנראה בעקבות הוראתו של ראש הממשלה נתניהו.

בשלב הזה התרחשה תפנית נוספת בעלילה. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, חבר ליכוד בעצמו המתנגד לחוק השופטים, הודיע כי לא יעלה להצבעה בקריאה שניה ושלישית את החוק - עד אשר תכונס ועדת החוקה לדיון בשינויים בחוק.

לבני: "שנתניהו יפסיק להתחבא מאחורי הגב של יענקלה נאמן"

בקדימה, לעומת זאת, החלו בהחתמת שליש מחברי ועדת החוקה במטרה לאפשר את הדיון. "קדימה תמנע מנתניהו להתחמק מהחוק האנטי-דמוקרטי הזה", אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. "קדימה תעמוד על כך שועדת החוקה תתכנס כדי שהועדה תבטל את החוק. נתניהו נדרש, גם אם באיחור, להפסיק להתחבא מאחורי גבו של יענקלה נאמן, ולהורות לחברי הקואליציה לעצור את החוק האנטי דמוקרטי הזה. נתניהו לא יוכל להתחמק מדיון בכנסת, מדיון ציבורי ומהחלטה ברורה נגד החוק ואנחנו נשתמש בכלים שעומדים לרשותנו לעשות את זה".

גם בשמאל תוקפים את התנהלות ראש הממשלה והליכוד סביב אישור החוק. "נתניהו צריך להבין שאת כדור השלג של החקיקה האנטי-דמוקרטית לא ניתן לעצור כשהוא כבר במורד ההר", אמרה ח"כ זהבה גלאון ממרצ. "ראש הממשלה היה צריך לגדוע את החוק המחפיר הזה בעודו באיבו, ולא לתת לו להגיע לקריאה שניה ושלישית. הזיגזוג המבזה שלו לא יכול להחזיר את הגלגל לאחור וחושף עד כמה מסוכנת ההתנהלות שלו, שאחראית להרס הדמוקרטיה הישראלית".

החוק היה אמור לעבור שינויים לפני אישורו בכנסת

ועדת החוקה של הכנסת אישרה ביום שני בצהריים, בהכנה לקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. על פי הצעת החוק, יתקיימו בחירות חדשות לבחירת נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, במתכונת חדשה.

מבקרי ההצעה טוענים כי בדרך זו, הקואליציה מנסה להדיח את שני נציגי לשכת עורכי הדין שמונו לפני מספר שבועות - ולמנות במקומם נציגים "נוחים" יותר שישרתו את מטרות הממשלה.

נציגת משרד המשפטים בדיון תקפה בחריפות את הצעת החוק ואמרה שאין בה אלא כדי לשנות תוצאות בחירה המנוגדות לרצונם של חברי כנסת כאלו ואחרים וכי יישומה יפגע באוטונומיה של לשכת עורכי הדין - זאת בניגוד מוחלט לעמדתו של השר הממונה עליה, יעקב נאמן.

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף בחריפות את ההצעה ואמר כי "ביטול בחירות זמן קצר לאחר שנערכו הוא לא רק פגיעה בדמוקרטיה מהותית, אלא גם פגיעה בבסיס הדמוקרטיה הפורמלית. בלי כיבוד של תוצאות הבחירות גם על ידי אלה שהפסידו - אין משמעות להליכים ואין משמעות לבחירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק