ארכיון (צילום: רויטרס)
סניף מקדונלדס לא ייפתח באריאל. ארכיון | צילום: רויטרס

הנהלת מקדונלד'ס סירבה לפתוח סניף באריאל - התושבים זועמים ומאיימים בחרם נגדי: בעיר שמעבר לקו הירוק קיוו שרשת ההמבורגרים תפתח סניף בקניון החדש שפותח רמי לוי, אך ההנהלה מסרבת וטוענת כי מדובר במדיניות ישנה של החברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש עיריית אריאל אלי שבירו הופתע כששמע על הסירוב של מקדונלד'ס ואמר כי ישוחח עליו מיידית עם רמי לוי. "אם זה אכן כך, הרי שמדובר בהחלטה עגומה. זה יפלה אותנו, אנחנו תושבים כמו כולם במדינה וזה לא במקום", אמר שבירו לחדשות 2 באינטרנט. "אני מאוד מקווה שהחברות הגדולות יגיעו אלינו".

העובדה שרשתות שונות לא פתחו סניפים בעיר עד כה, אילצה צעירים רבים לעבוד בערים אחרות. "אם זאת ההחלטה אז אנחנו לא נכנסים לסניפי מקדונלד'ס בשאר הארץ. נחרים את הרשת", אמר לחדשות 2 באינטרנט גיל, תושב העיר. לדבריו, כשייפתח הקניון נדע בדיוק איזה חברות מחרימות. "האמריקאים הנוצרים האוונגליסטים תומכים בנו יותר מהיהודים", הוסיף גיל. "אם תלך לנוצרי הוא יגיד שהשטח הזה שייך לעם ישראל".

"מתייחסים אלינו כאילו אנחנו גרים בחו"ל"

תושבת אחרת אמרה כי מדובר בהחלטה לא מפתיעה: "אני אישית לא אכנס יותר לסניפי הרשת - זה מזעזע מאוד, מתייחסים אלינו כאילו אנחנו גרים בחו"ל. למה מערבים אוכל בעניינים מדיניים, זה עוד אחת מההחלטות שמקוממות מאוד אך לצערי לא מפתיעות".

צעירה בת 21 שעבדה ברשת מקדונלד'ס בעיר אחרת, אמרה בתגובה כי זה מדובר בהחלטה מקוממת: "אני לא חושבת שחברה בינלאומית ומצליחה צריכה לקחת צד פוליטי - אלא פשוט לספק לתושבים שירות שווה. גם אני כתושבת העיר רוצה ליהנות כמו כל תושב אחר במדינה. אני באמת מעריכה את החברה, אבל עליה לקחת צעד אחד קדימה, להתגבר על הדעות שלה ולהבין שלא צריך להיות קשר בין פוליטיקה לבילוי".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, קרא גם הוא בתגובה להחרים את מקדונלד'ס ברחבי הארץ. "צר לי שגורמים שאינם מכירים את יהודה ושומרון בוחרים להחרים 700 אלף תושבים המהווים 10% מתושבי מדינת ישראל".

מרשת מקדונלד'ס נמסר בתגובה כי "זו הייתה מדיניותו של ד"ר עמרי פדן (הזכיין הישראלי) מאז ומתמיד".

עוד חברות סירבו להשתלב בקניון

רמי לוי עצמו כבר חשף לפני מספר ימים בריאיון לחדשות 2 כי יש חברות ישראליות שונות שלא מוכנות לפתוח סניפים בקניון שהוא מקים באריאל. "אני חושב שהם טועים בחשיבה שלהם", ציין לוי, שסירב לחשוף באילו חברות מדובר. הקניון הוא חלק מתכנית רחבה לפתוח שישה מרכזים ברחבי הארץ כדי להפוך לקונצרן שחולש על רבים מתחומי חיינו.

אריאל ידעה חרמות בעבר - החל משחקני תיאטרון ומחזאים ועד מדינות זרות וגופים אקדמיים, אבל הפעם כאמור מדובר בחברות ישראליות שלא מוכנות שסניפים שלהן יוקמו בקניון החדש. גם ההכרה באוניברסיטה בעיר, שנקראה בעבר המרכז האקדמי, לוותה בסערה פוליטית ובמאבק עיקש.