צפוי לפרוש תוך ימים. פרי (צילום: קובי גדעון לע"מ)
יקבל בונוס נאה. פרי | צילום: קובי גדעון לע"מ

ימים אחדים לאחר ששר האוצר יאיר לפיד יצא נגד מדיניות התגמול של הבנקאים הבכירים, נודע היום (ב') כי דירקטוריון בנק המזרחי טפחות החליט להעניק לחבר מפלגתו של לפיד, ח"כ יעקב פרי, המכהן כשר המדע והטכנולוגיה, בונוס בהיקף 615 אלף שקל בגין חלקו ברווחי 2012, בזמן שכיהן כיושב ראש הבנק. עתה יידרשו בעלי מניות המיעוט בבנק לאשר זאת במסגרת האסיפה הכללית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרי עזב את בנק המזרחי טפחות בסוף חודש אוקטובר 2012, כך שהבונוס האמור הינו בגין עשרה חודשים. פרי הועסק בבנק על פי הסכם העסקה אישי בהיקף של 60% משרה החל מסוף פברואר 2003. בדוחות הבנק לשנת 2012 צוין כי פרי כבר קיבל עבור אותה שנה תגמולים בהיקף כולל של כ-2.64 מיליון שקל.

סכום זה הורכב בין היתר משכר בעלות של 1.38 מיליון שקל ומענק של כ-1.1 מיליון שקלים. עם הבונוס החדש, ובהתחשב בחלקיות המשרה שלו כיושב ראש בנק המזרחי טפחות, שכרו הכולל בגין 2012 היה כ-3.3 מיליון שקל, המשקף עלות שכר שנתית של 5.64 מיליון שקל בגין משרה מלאה.

"לא אשב בממשלתו". לפיד (צילום: חן גלילי)
"השכר בבנקים שערורייתי". לפיד | צילום: חן גלילי

לפני ימים אחדים זעם שר האוצר לפיד על אישור מדיניות התגמול בבנק לאומי ובבנק הפועלים, ואמר כי "השכר במערכת הבנקאית, כפי שאושר אתמול, שערורייתי". לפיד אף הוסיף בשבוע שעבר כי "על אף שאני סבור שיש לתגמל באופן נאות מנהלים שכירים בכירים במערכת הבנקאית על עבודתם, הרי ששכר עד כמעט עשרה מיליון שקל לשנה, כפי שאושר לבכירי בנק לאומי ובנק הפועלים, מופרז ואינו מוצדק, לא כלכלית ולא מוסרית. המסר שלי הוא ברור: הגזמתם. צריך להפסיק את חגיגות השכר של המנהלים השכירים במערכת הפיננסית".

"הנושא הועבר לבחינת מבקר המדינה"

ניסן זאבי, דוברו של השר פרי, ציין כי "בדומה לשנים קודמות קיבלה ועדת התגמול של דירקטוריון הבנק החלטה על מענק תגמול בגין הישגי הבנק בראשות פרי, בסך של 615 אלף שקל, לפני ניכוי מס המשוער בכמחצית מהסכום (כ-307,500 שקל)".

עוד הדגישו בסביבת השר כי "עם היוודע לשר יעקב פרי על המענק העתיד להינתן, הועבר הנושא לבחינת מבקר המדינה ולאישור הוועדה המיוחדת במשרדו למתן היתרים, אשר אישרה את קבלת המענק מבעוד מועד". אישור הוועדה, הנדרש משום שפרי מכהן כשר, התקבל ב-5 בפברואר ורק לאחר מכן נדון הנושא בדירקטוריון המזרחי טפחות.

כמו כן, לדברי זאבי, "הענקת מענק התגמול התעכב והדיונים נמשכו עד 2013, זאת בשל תיקון מספר 20 לחוק החברות, אשר חייב גיבוש הסדרים חדשים באשר למענקי תגמול. יש לציין כי המענק ישולם רק לאחר אישור האסיפה הכללית של הבנק".