בלשכת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הסתיימה אחר הצהריים ההתייעצות המיוחדת שכונסה בעקבות האירועים האחרונים בבית שמש. במהלך הישיבה הבהיר וינשטיין את עמדתו לפיה "הדרת נשים ואלימות פיזית או מילולית כלפי נשים באשר הן היא תופעה שאין להשלים עמה בחברה מתוקנת".

עוד הבהיר היועץ כי מדובר בתופעה שיש לה היבטים חברתיים, תרבותיים ומשפטיים, וכי על הממשלה למלא את תפקידה בכל הנוגע להיבטים המשפטיים ו"לפעול כנגד התופעה בכלים שלובים, הן במישור הפלילי והן במישור המנהלי", לדבריו.

עם זאת, הדגיש היועץ כי: "יש להיזהר שלא לגלוש להתערבות יתר באורחות החיים של הציבור החרדי, במקום בו לא מדובר בהפרת חוק או בכפיה", לדבריו.

הפגנה בבית שמש. ארכיון (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד הדרת נשים, השבוע בבית שמש | צילום: רויטרס

בסיום הישיבה החליט היועץ המשפטי לממשלה להקים צוות במשרד המשפטים שיגבש המלצות שונות, הן במישור הפלילי, הן במישור המנהלי והן במישור החקיקה. כמו כן, אמר וינשטיין כי בכוונתו לשוחח בזמן הקרוב עם כל הגורמים הרלוונטים לאכיפת תופעת הדרת נשים.

רה"מ ושר הביטחון דיברו בשבח הנשים בסיום קורס טיס

הפגנות חרדים קיצוניים , בית שמש (צילום: AP)
חרדים בבית שמש, השבוע | צילום: AP

מחזור 163 בקורס הטיס של חיל-האוויר רשם היום היסטוריה, כשבין בוגריו - לראשונה אי פעם - חמש נשים בוגרות במגמות השונות. כשברקע הסערה הציבורית בשבועות האחרונים בנושא הדרת נשים, מרבית הבכירים שנאמו בטקס לא היו יכולים להתעלם מהמשמעות של חמש טייסות חדשות בחיל האוויר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל את הבמה כדי לשלול בחריפות את תופעת הדרת הנשים בישראל. "אין הוכחה גדולה יותר לאבסורד הדרת הנשים מההתייצבות שלכם כאן על מגרש המסדרים", אמר ראש הממשלה והוסיף: "במדינת ישראל שבה נשים יושבות בתא הטייס, נשים יישבו בכל מקום. טייסות יקרות, הגעתן רחוק ותגיעו רחוק".

גם שר הביטחון ברק בירך בחום את הבנות שסיימו בהצלחה את הקורס היוקרתי. "כולנו גאים בכם, המסיימים, על כל מה שעשיתם ומה שבוודאי עוד תעשו, אך יש לנו היום 5 סיבות מיוחדות מאוד לגאווה, אני אומר זאת כאב ל-3 בנות - נעה, תגל, רוני, שקד ונגה - אתן התשובה הציונית העדכנית ביותר לכל מי שמנסה להדיר נשים", לדברי ברק.

"אתן מאדירות ומעצימות את החברה כולה, יישר כוח לכן", הוסיף שר הביטחון. "נשים הן חלק מהחברה שלנו, יותר ממחציתה, ועל כולנו, דתיים וחילוניים, לא רק לנהוג כלפיהן בכבוד, אלא להפנים ששוויונן הוא זכות טבעית מובנת מאליה. כולנו כחברה חייבים להירתם למחיקת הכתם של הדרת נשים בכל תחום שהוא. התשובה טמונה בחינוך והקניית ערכי הדמוקרטיה שמתחיל בגילאים צעירים מאוד. חובתנו לפעול להקניית ערכים של סובלנות, כבוד הדדי, סולידריות, קבלת האחר, הזדהות עם המדינה, עם מוסדותיה וסמליה והקניית כלים בסיסיים לחיים יצרניים ושוויון בנשיאה בנטל, רק אלה יבטיחו את עתידה של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק