לפיד יקדם הורדת מחירי הדיור? (צילום: רויטרס)
לפיד, ארכיון | צילום: רויטרס

שר האוצר יאיר לפיד פרסם היום מכתב גלוי לחברי מפלגתו באתר האינטרנט של יש עתיד ובו ביקש לשתף אותם בהגיגיו ותחושותיו בשבוע המרגש שעבר. במהלך חמשת הימים האחרונים הספיק לפיד להישבע לשר בממשלת ישראל, להשתתף בישיבת הממשלה הראשונה בחייו ולפגוש פעמיים את נשיא ארה"ב ברק אובמה, וכך הוא כותב:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"איזה שבוע"

"כשישבתי ליד שולחן העץ הארוך הרגשתי בפעם הראשונה את מה שלא יכולנו לנחש בזמן המו"מ המתיש: שזו ממשלה טובה". ומה טוב בממשלה? השר לפיד הסתכל מסביב לשולחן ומסביר: "יש בה חיבור נכון של צעירים עם ותיקים, רעבים עם מנוסים, רצון להצלחה עם זהירות. זוהי גם ממשלה שבה איש אינו מערער על סמכותו של ראש הממשלה (דבר נדיר לעומת ממשלות קודמות), כך שכולם ישמחו אם היא תחזיק מעמד ארבע שנים".

לאחר הלילה המרגש, מספר לפיד כיצד הלך לישון ואיך התחיל להבין לאן הוא נכנס. "מה עושים בלילה כזה עם כל ההתרגשות?", הוא תוהה. "איני יודע מה עשו השרים האחרים, אבל אני נרדמתי כשעל חזי מונח המסמך בעל השם המרגש 'סקירה פיסקאלית של מדינת ישראל' שאותו הכינו לי במשרד האוצר. מה שמעלה כמובן את השאלה איזה שר אוצר אני עומד להיות".

"זו ממשלה טובה"

"'הדיון אינו צריך להיות על מדיניות', אמרתי לאנשי האוצר, 'אלא על חזון. כשאתה יודע מה החזון שלך, המדיניות כבר נגזרת מתוכו באופן טבעי. החזון שלי הוא על כלכלה שמרכזה הוא האדם העובד, מה שאנחנו נוהגים לכנות 'מעמד הביניים'. הדבר החשוב הוא ליצור כלכלה שבה אם אתה עובד, אז הדברים פועלים לטובתך - יש לך את היכולת להתקיים בכבוד, לקנות דירה, לדאוג לעתיד. אם אין לך עבודה, אנחנו צריכים לספק לך מספיק הזדמנויות לתעסוקה והכשרה מתאימה. אם אתה יכול לעבוד ולא רוצה, תפקידה של המדינה להבהיר לך שזה מאוד לא כדאי'."

בטקס חילופי שר האוצר, השבוע (צילום: חדשות 2)
בטקס חילופי שר האוצר, השבוע | צילום: חדשות 2

לפיד מחמיא לאנשי האוצר ומכנה אותן "מבריקים במיוחד, מחויבים, נכונים לקחת אחריות וישראלים שאכפת להם". אחר כך הוא מנסה להסביר בשפה פשוטה מה השתבש ומה המצב האמיתי של מדינת ישראל. "התמונה הנפרשת אט-אט בפני היא גרועה הרבה יותר ממה ששיערתי. עזבו אתכם ממילים כמו 'גירעון' או 'משבר פיסקאלי', אני אסביר את זה הרבה יותר פשוט:

באתי לשפץ את הבית, אבל אז גיליתי שבחשבון שלנו יש אובר-דראפט.
איזה אובר-דראפט? מפלצתי, מבשר רע, הולך וגדל. איך זה קרה? כמו כל אובר-דראפט: בזבזו המון כסף שלא היה, לא הגיע כסף שחשבו שיגיע, לקחו התחייבויות שאסור היה לקחת".

"נעבוד קשה, נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, יהיה מלחיץ, אבל יש לזה גם יתרון: אם נעשה את זה עכשיו, זה לא יהיה ארוך", מבטיח לפיד. "השנה הראשונה שלי במשרד האוצר תעסוק בצמצום האובר-דראפט. הייתי מעדיף לעסוק בדברים יותר משמחים, אבל אני מאמין שהתפקיד שלי הוא ללכת בדיוק לאיפה שקשה. הבעיה נוצרה מפני שבמקום לנהל כלכלה אחראית לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה. אני לא הולך לחזור על הטעות הזו".

"מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני. ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות יותר עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר. מה עוד עושה שר אוצר? מתקן קלקולים".

1.90מ' עם 1.82מ'. אובמה וטיטי, השבוע (צילום: לע"מ)
1.90מ' עם 1.82מ'. אובמה וטיטי, השבוע | צילום: לע"מ

ביום רביעי הנשיא אובמה הגיע

בהמשך דבריו מספר לפיד על החוויות שנשארו לו מביקור אובמה בישראל. הוא מפרט על פרטי השיחה על השטיח האדום בנתב"ג. לפיד גם מספר על ארוחת הערב החגיגית בבית הנשיא בה הזדמן לו שוב לדבר עם הנשיא האמריקני. "באותה ארוחת ערב הצטלמתי שוב עם הנשיא, שגובהו 1.90 מ'. אחר כך עם ג'ון קרי, שגובהו כ-2.00 מ'".

"אחר כך עמדתי בצד עם נפתלי בנט, שבדומה לי לא מגיע ל-1.75 מ' גם עם שרפרף ועקבים. בשלב מסוים ניגשה אלינו בחיוך גדול ומקסים מלכת היופי החדשה, טיטי אייאנו, שמעבר ל-1.82 מ' שלה גם לבשה עקבים גבוהים במיוחד".

"'אח', לחשתי לבנט, 'לא נשברים, גם אם היא מבקשת, לא מצטלמים איתה'". "למרבה המזל טיטי, שהיא בחורה מקסימה, קלטה את בהלתנו הגלויה והקפידה לעמוד במרחק סביר משנינו עד שהצלמים נעלמו".