ניצחון גדול לנתניהו בבחירות לראשות הליכוד: מספירה של כ-85% מקולות המצביעים עולה כי ראש הממשלה זכה ב-75% תמיכה. יריבו משה פייגלין הסתפק ב-24% בלבד.

"זה לא מובן מאליו שרבבות מצביעים הגיעו במהלך יום עבודה ויום לימודים, כשלא הוכרזו בחירות במסגרת ארצית כוללת - ואגב, יש עוד זמן", אמר ראש הממשלה בנאום הניצחון שלו בפני הפעילים בגני התערוכה הלילה. "הוכחנו שהליכוד היא תנועה חזקה, מלוכדת, מאוחדת. היא תנועה דמוקרטית, פתוחה ושקופה. תנועה לאומית וליברלים, שמכבדת את החוק ומנהיגה את ישראל באחריות".

"התרגשתי לפגוש את פעילי הליכוד מכל חלקי הארץ - דרוזים, בדואים, מוסלמים, נוצרים וכמובן יהודים. הסוד של תנועת הליכוד הוא יסודות מוצקים - אנושיים ואידיאולוגיים. תנועת הליכוד מושרשת עמוק בעם ישראל, מחויבת להתיישבות בארץ ישראל ולעתידה של המדינה. אנו עומדים בפני אתגרים גדולים ששום מדינה אחרת בעולם לא עומדת בפניהם ואני משוכנע שנוכל להם יחד". כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את ספירת הקולות מגני התערוכה. 

משה פייגלין התייחס הבוקר להפסד שלו אמש בבחירות לראשות הליכוד. "המנגנון עבד בצורה חזקה מאוד עבור אחד הצדדים", אמר בריאיון לתכנית הבוקר של רשת. "אחד מכל ארבעה בחר בדרך שלי וזה לא דבר של מה בכך". עוד הוסיף כי "ראש הממשלה טרטר במסרונים ובהקלטות לכל חברי הליכוד והמנגנון עבד חזק מאוד". פייגלין ציין כי אף אחד לא העז להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו. "הייתי מעדיף לקבל 51% ויותר אבל התוצאה אומרת שהמסר מועבר טוב", סיכם.

ממפלגת קדימה נמסר בתגובה לתוצאות הבחירות כי "מפלגת ביבי-פייגלין תמשיך לבודד ולדרדר את ישראל". בהודעה שפרסם דובר המפלגה נכתב כי "הליכוד קבע כי ברצונו להמשיך במדיניותם המשותפת והקיצונית של פייגלין ונתניהו".

כמעט 50% ממתפקדי הליכוד הגיעו והצביעו בבחירות לראשות המפלגה. אחרי התחלה חלשה ואחוז הצבעה נמוך במיוחד, נדחתה שעת סגירת הקלפיות בשעה, והקלפיות נסגרו ב-23:00.

פייגלין: "הליכוד התבזה בהתנהלות אנטי דמוקרטית"

בעשר קלפיות נמשכה ההצבעה עד חצות. עם סגירת הקלפיות אמר ראש הממשלה כי "היום הליכוד האמיתי ניצח. הוכחנו שכוחנו באחדותנו. נמשיך במנהיגות אחראית להוביל בחינוך, בכלכלה ובביטחון למען כל אזרחי מדינת ישראל".

במטהו של משה פייגלין האשימו הלילה, כי "בניגוד להחלטת ועדת הבחירות, בכמה קלפיות מוציאים אנשי נתניהו והמנגנון את המשקיפים של משה פייגלין מהקלפיות. ראש מטה פייגלין הוציא הוראה למשקיפים לחסום פיסית את ספירת הקלפיות בכל מקום שהם לא נוכחים בספירה. מצער מאוד שכמעט הליכוד התבזה בהתנהלות אנטי דמוקרטית לסוג השפל ביותר".

אחוזי ההצבעה הנמוכים הביאו את ראש הממשלה לכנס אתמול אחר הצהריים מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה הפציר בבוחרים להגיע ולהצביע בפריימריז. נתניהו חושש מתוצאה מביכה מול פייגלין, שצפוי להגיע לכ-20%. "חברי מפלגה רבים חשים כי אין צורך לבוא ולהצביע, כי ברור מראש שראש הממשלה ינצח בפריימריז האלה", ציין נתניהו והדגיש: "אני לא חושש לגבי התוצאה ומי ינצח, אלא מעוניין בכך שיגיעו להצביע כמה שיותר מאנשי הליכוד האמיתיים".

"אני מבקש מהליכודניקים האמיתיים לתת ביטוי לדרך שבה אני והשרים מובילים את הליכוד ואת המדינה", אמר נתניהו וקרא: "אל תישארו בבית, אל תהיו שאננים, בואו להצביע, ולהביע תמיכה".

בהתייחסו למשך הזמן הקצר שחלף מהודעתו על הקדמת הפריימריז ועד למועד קיומן, אמר נתניהו כי "הליכוד היא תנועה חופשית, כולם יכולים להתמודד, והתאריכים שניתנו היו הכי ארוכים עד כה, הבעיה היא לא העובדה שאין זמן ומקום למתמודדים, אלא שאנשים יודעים שאני הוא זה שיוביל את התנועה, ומרגישים שבמילא הם לא ישנו את התוצאה".

"לא מעניין אותי אם אנצח או לא, אני מעריך שאני מנצח, אבל חושב שצריך לתת ביטוי לעוצמת התמיכה שאני שומע בשטח", אמר ראש הממשלה. "בואו להצביע ועכשיו, נותרו חמש שעות להצביע, איני מעוניין שיוצר עיוות בתוצאות, וייתפס בקרב הציבור שאין תמיכה בדרך שבה אני ושרי הממשלה מובילים את המדינה, בשעה שיש תמיכה גורפת", ציין.

"אתם יודעים את זה ואני יודע יש תמיכה, אך רק מבקש לתת לזה ביטוי בקלפי. יש לתת ביטוי לתמיכה הגדולה שיש בדרך שבה אנו מנהיגים את הליכוד", ציין נתניהו והוסיף: "אם אנשים יישארו בבית כי הם מניחים שכנראה אני אנצח, שיעור המצביעים יהיה שונה מאשר הביטוי בשטח. הדבר יכול לעוות את התמונה, ולא את המציאות כפי שמשתקפת".

במטה פייגלין לא אהבו את כינוס מסיבת העיתונאים

ראש הממשלה מאחורי הפרגוד, הבוקר (צילום: חדשות 2)
ראש הממשלה מאחורי הפרגוד, הבוקר | צילום: חדשות 2

בקרב תומכיו של פייגלין, הביעו חוסר שביעות רצון מהחלטת נתניהו לכנס מסיבת עיתונאים. פייגלין עצמו ביקש מיו"ר ועדת הבחירות שלא לאפשר לאיש מהמועמדים לעשות שימוש במתקני הליכוד בגני התערוכה, "שנשכרו לצורכי מערכת הבחירות של התנועה ולא לצרכי שימושם הפרטי של מי מהמתמודדים", לשון הבקשה.

נתניהו הצביע זמן קצר אחרי השעה 10:00 בקלפי המוצבת בבנייני האומה, בעוד שפייגלין הצביע באולם בית הספר רימון בקלפי בגינות שומרון. "בואו להצביע כדי שנמשיך להוביל את הליכוד בדרך שלנו", אמר נתניהו עם הגיעו לקלפי.

"אני הוא מה שהליכוד רוצה להיות"

פייגלין עצמו אמר אתמול כשהגיע לבנייני האומה: "הבחירות הן על דרכו של הליכוד, דרכו של הרוב היהודי הגדול במדינת ישראל, דרכה של מדינת ישראל. השאלה שעומדת על הפרק בפני כל הליכודניקים היא מה הכיוון אליהם הם רוצים שמדינת ישראל תתקדם אליו. האם תהיה לנו מדינה יהודית שמעצימה את ערכי היהדות שבגינם חזרנו ובנינו את הארץ הזאת?".

מתנדנד ברשימה. פייגלין (צילום: חדשות 2)
פייגלין בבנייני האומה, היום | צילום: חדשות 2

לאחר מכן תקף פייגלין: "המחנה הלאומי, הליכוד, נגרר מזה כ-20 שנה עמוק-עמוק אחר השמאל, אחר דרכו של אהוד ברק, דרך הנסיגות לחרפתנו. מסרנו חבלי ארץ ובנינו מדינת טרור בדרום. אסור לנו לחזור על אותה הטעות ולבנות מדינת טרור נוספת על גבול כפ"ס. כל מי שחפץ בערכים האמיתיים של המחנה הלאומי, של הליכוד האמיתי כפי שהיה וכפי שיהיה בעזרת השם, בשלמותה של המדינה היהודית - שיצביע עבורי".

"מה שאני מוביל זה בדיוק מה שהליכוד רוצה להיות", אמר אתמול פייגלין בראיון לערוץ החדשות. "אין לי טענה נגד נתניהו. אני חושב שחסרה אג'נדה יהודית לאומית בליכוד. אני מתמודד כי אם לא תהיה לנו מדינה יהודית - לא תהיה לנו מדינה בכלל. אני אפעל יחד עם נתניהו, בסופו של דבר אנחנו מפלגה אחת. הדרך שלי היא שתנצח בסופו של דבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק