העימות בין נתניהו לדנון הסתיים בפיטורים: בעוד מבצע "צוק איתן" בעיצומו החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (ג') לפטר את סגן שר הביטחון דני דנון בעקבות התבטאויותיו נגד החלטת הממשלה לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש ונגד מדיניות הממשלה בעזה. בתגובה אמר דנון: "לא אתיישר עם רוח הרפיסות השמאלנית של ראש הממשלה"‎.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בזמן שממשלת ישראל וצה"ל נמצאים בעיצומה של מערכה צבאית נגד ארגוני הטרור, ופועלים בנחישות לשמור על ביטחונם של אזרחי המדינה, לא ייתכן שסגן שר הביטחון יתקוף בחריפות את הנהגת המדינה שמובילה את המערכה", הסביר ראש הממשלה נתניהו במכתב לשרים את ההחלטה לפטר את דנון.

נתניהו המשיך וציין: "התבטאויות חמורות אלו מצד סגן שר הביטחון מבטאות חוסר אחריות רבתי, וזאת בפרט נוכח התפקיד בו הוא נושא, הן אף משמשות את ארגון הטרור חמאס ככלי ניגוח נגד ממשלת ישראל כפי שעולה מרשתות התקשורת של החמאס עצמו".

"לאור הצהרותיו אלה המביעות חוסר אמון בממשלה ובעומד בראשה באופן אישי, היה מצופה מסגן שר הביטחון שייטול אחריות על מעשיו ויתפטר. משלא עשה כן ביוזמתו, החלטתי להעביר אותו מתפקידו", סיכם ראש הממשלה.

מכתב הפיטורים, ארכיון
מכתב נתניהו לשרים | צילום:

"תמשיך במדיניות רופסת שמאלנית - לא אגבה אותך"

בריאיון לחדשות 2 התייחס דנון להחלטה אמר כי הוא אינו מופתע והתעקש שבינתיים הוא עדיין סגן שר הביטחון. "ידענו שזה הולך לקראת עימות מאז החלטת הקבינט המבישה היום בבוקר. יש מקורבים יש רמזים עיתונאים אין הפתעות, אבל החלטתי, מכיוון שחזרנו למאבק בחמאס להשקיט את הזירה".

סגן שר הביטחון שפוטר סיפר עוד כי לאחרונה היתה לו שיחה קשה עם ראש הממשלה בה הביע את מורת רוחו מהתבטאויותיו. "הוא הביע את אי רצונו שאני אביע ביקורת פומבית, אמרתי לו: 'ברגע שתצא למבצע אני אגבה אותך'", ציין דנון. "תיאבק בחמאס, אני אגבה אותך. תמשיך עם המדיניות הרופסת השמאלנית, אני לא אגבה אותך".

לטענתו, התמיכה שקיבל הבוקר מאנשי שמאל מוכיחה כי אינו יכול לייצג עוד את הליכוד. "אתה וזהבה גלאון ויחימוביץ נותנים לו מחמאות", פנה דנון לפרשן אמנון אברמוביץ'. "הוא לא יוכל להמשיך לייצג ככה את הליכוד. בשעה 07:00 הקבינט קיבל החלטה על הפסקת אש, עד עכשיו יש אש בלי הפסקה. זה לא הגיוני בעיניי. צריך היה להגיב בצורה הרבה יותר חריפה. אם המבצע הזה יסתיים כמו שהוא עכשיו, זה ביזיון למדינת ישראל שהחמאס קבע את מועד הפתיחה הסיום ואת תנאי הסיום. גם במזרח מסתכלים עלינו היום ורואים חולשה".

 

דנון תקף את נתניהו על הפסקת האש | צילום:

"אני לא מתכוון לחלק ציונים לשרים, כל אחד וסגנונו", אמר השר גלעד ארדן לחדשות 2 בתגובה להחלטה לפטר את דנון. "לגיטימי ששרים יאמרו את עמדותיהם, אבל זה לא נכון לתקוף את ראש הממשלה שנושא באחריות כבדה מאוד. לא תמיד האזרחים חשופים, ובצדק, למכלול האינטרסים".‎

הבוקר תקף דנון בחריפות את ראש הממשלה בעקבות החלטת הקבינט לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש. "על הכישלון של המבצע חתום ראש הממשלה", טען סגן שר הביטחון. "הפכנו לקבלן משנה של מפלגת העבודה, לא בשביל זה נבחרנו. התרפסנו, הושפלנו".

אילוסטרציה
רה"מ: "תוקף ההנהגה בזמן מבצע" | צילום:

בחשבון הפייסבוק שלו ציטט דנון את נתניהו ב-2007 באומרו: "הממשלה יכולה לעשות דברים רבים כדי להגן על האזרחים, לפנות את מי שצריך ולמנוע את הרקטות. פשר להטיל סגר על רצועת עזה, להפסיק שירותים מסוימים לרשות הפלסטינית כמו חשמל ומים ולהיכנס באופן מוגבל ארבעה עד חמישה ק"מ פנימה. כרגע הממשלה אינה עושה דבר כדי להגן על תושבי שדרות. השיתוק הזה, המחדל הזה, חוסר האונים הזה - חייב לעבור מהעולם".

בשיחה עם חדשות 2 הסביר סגן שר הביטחון שפוטר את החלטתו לפרסם את הדברים: "כתבתי בשש בבוקר ציטוט אחד של ראש הממשלה מ-2007, מה שהוא כתב אחרי עופרת יצוקה. כתבתי את הדברים ולמטה כתבתי: 'נכתבו על ידי ראש הממשלה ב-2007'".