אין תמונה
לפיד בדמותו של היטלר

תגובות חריפות במערכת הפוליטית בעקבות פרסום תמונתו של שר האוצר, יאיר לפיד, ברשת הפייסבוק, בה הוא נראה מחופש לדמותו של אדולף היטלר. רבים קראו לרשויות החוק לחקור את הנושא, ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הרים את הכפפה וכבר הודיע כי יעשה כן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חבר מפלגתו של לפיד, שר החינוך הרב שי פירון, הביע זעזוע מהתמונה. "רק ביום חמישי האחרון חנכנו את הבית הישראלי בבלוק 27 במחנה המוות באושוויץ", הזכיר פירון. "מדאיג עד מאוד לראות כי עדיין ישנם אנשים שלא לומדים מטעויות העבר".

יכריז על קיצור החופשה? השר פירון (צילום: עזרי עמרם)
פגיעה קשה ברגשות. פירון | צילום: עזרי עמרם

השר פירון הוסיף כי "כל השוואה של דמות ציבורית בישראל לצורר היהודים, מהווה תבוסה קשה לשכל הישר ולמוסר. כל השוואה שכזו מהווה פגיעה קשה ברגשותיהם של מיליוני יהודים בכל רחבי העולם". השר קרא למשטרת ישראל לפתוח בחקירה ולמצות את הדין עם המסיתים.

ח"כ עמר בר-לב (העבודה) תקף בחריפות את פרסום התמונה ואמר כי "נחצה כאן קו שחור שאסור שייחצה, וכבר ראינו לאן דברים כאלו מובילים. לחברה הישראלית יש בעיה חמורה, שלצערנו חוזרת על עצמה ויש להתמודד עמה במלוא החומרה, הנחישות והמהירות. העלאת תמונות וטקסט כאלו מעבירים בי חלחלה".

אין תמונה
"נחצה קו אדום". בר-לב

בר-לב גם קרא למשטרת ישראל לחקור ולמצוא את מי שהעלה את התמונה. "על למשרד המשפטים לגדוע תופעה זו בעודה באיבה בעזרת חקיקה", אמר. "אני קורא גם לכלל הציבור להימנע מלרדת לפסים כאלו ולהמשיך במחאה לגיטימית ונושכת, אך כזו שמשאירה אותנו בגבולות השיח הלגיטימי".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה ואמרה כי "יש חוט מקשר בין פעולת תג המחיר וההסתה נגד שר האוצר לפיד, והוא קשור לאוזלת היד שמגלות רשויות האכיפה נגד מסיתים". גלאון הוסיפה כי "יש לנו אמנם ביקורת נוקבת נגד המדינות החברתית-כלכלית של שר האוצר, אבל את המאבק צריך לנהל בדרכים דיפלומטיות וציבוריות נאותות, ולא באמצעות הסתה. כבר הוכח שמילים יכולות להרוג". גלאון קראה לרשויות האכיפה לנהוג ביד תקיפה נגד מסיתים מכל סוג שהוא.

גולשים מזועזעים

גולשים רבים הגיבו אף הם בזעם לפרסום התמונה. "צריך לעקור את זה מהיסוד ומיד, הסתה כזו אסורה", כתבה גולשת בפייסבוק בתגובה לתמונה. "יש מספיק דרכים להביע דעה ולא צריך ללבות יצרים. משם מגיעים למעשים כגון רצח רבין, בושה וחרפה", ציינה גולשת אחרת.

"פשוט מקומם שתמיד שמים השואה כמקור השראה", נכתב בתגובה נוספת, וגולש אחר קרא: "יש גבול לתרבות הדיבור והפצה של תמונה ברשת. כך נרצח ראש ממשלה. אסור לנו כמבוגרים לכתוב דברים שילדינו מחר ישתמשו ככלי מותר לכל דבר".