הסכם הצטרפותה של קדימה לממשלת האחדות הפך רשמי: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז הציגו במסיבת עיתונאים מיוחדת בכנסת את ההסכם הלילי שהושג ביניהם. את מסיבת העיתונאים המשותפת העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

מה דעתכם על ממשלת האחדות? כנסו להצביע בסקר חדשות 2 בפייסבוק

ראשון לשאת דברים היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מדינת ישראל זקוקה ליציבות. מלכתחילה רציתי שנמשיך בעשייה הזאת עד למועד הבחירות, אבל כשהתברר לי שאפשר להקים ממשלה רחבה מאוד, למעשה הממשלה ברחבה ביותר בתולדות ישראל, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות מבלי ללכת לבחירות ולכן החלטתי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", הסביר ובירך את מופז על המהלך שביצע.

בשלב זה התפרץ ח"כ הורוביץ (מרצ) לדבריו של ראש הממשלה. "זו שחיתות במלוא מובן המילה!", צעק וקטע את דברי נתניהו. "אין לכם בושה! שברתם את מחסום הבושה!". לאחר שניות אחדות פונה מהאולם בכנסת.

בתום ההפרעה ראש הממשלה המשיך בדבריו מבלי להתייחס לח"כ הורוביץ. "כעת עומדים שאול ואני, בשילוב ידיים, על מנת להתמקד בארבעה דברים: להעביר חלופה הוגנת צודקת ושוויונית לחוק טל שיעשה שינוני היסטורי, נעביר תקצבי אחראי שישלב בין הצרכים של מדינת ישראל, נביא לשינוי שיטת הממשל וננסה לקדם תהליך שלום אחראי", לדבריו.

"אנחנו נמשיך עד סוף הקדנציה ונחזיר יציבות ומשילות למדינת ישראל, זהו שינוי שהעם מייחל לו. ודבר אחרון: לנסות לקדם תהליך שלום אחראי", סיכם נתניהו, ואמר לשותפו החדש: "ברוך הבא, שאול".

מופז: "אחדות לאומית היא צו השעה"

מיד אחריו דיבר מופז, שהתעלם לחלוטין מההשתלחויות חסרות הרסן בנתניהו בחודשים האחרונים והשמיע טון פייסני. "זהו מהלך היסטורי של אחדות לאומית, שחשובה לעתידה של מדינת ישראל", אמר מופז. "קואליציה של 94 חברי כנסת תדע להתמודד טוב יותר מול אתגריה דל מדינת ישראל. אנו כאן כדי לשלב זרועות ולהתמודד עם האתגרים של המדינה שאינם קלים".

"שינוי שיטת הממשל תשנה את מדינת ישראל ותשפיע על יכולות הממשלה לתכנן להחליט ולבצע", המשיך מופז. "אזרחי ישראל זקוקים לחיזוק משמעותי בכוח היצרני המשרת וקדימה היא הכוח הזה. זה מה שנכון לאזרחי ישראל ולמדינת ישראל".

"אני מאמין שבחרנו ללכת על מהלך היסטורי גדול", הדגיש מופז. "לא ביקשתי תפקיד למרות שהוצע לי תפקיד של שר מסוים. גם לא ביקשתי כיסאות, קדימה הולכת למהלך הזה כדי להוביל מהלכים שעד היום לא הצליחו להוביל. היום קיבלתי החלטה ששמה את טובתה של מדינת ישראל במרכז. אני יודע שאנחנו עושים את המהלך הנכון".

אין תמונה
נתניהו ומופז, דקות לפני תדרוך העיתונאים

"גם לפני שלוש שנים הייתי נכנס לממשלת אחדות", הבהיר מופז. "כך חשבתי ב-2009 וכך גם היום. אני רוצה להודות לחברי סיעתי שתמכו במהלך הזה". בהמשך נשאל מופז על התבטאויותיו הקשות נגד נתניהו, כולל הכינוי "שקרן" שהדביק לו רק לפני כמה חודשים. "דיברתי עם ראש הממשלה, והחלטנו לשים את זה מאחורינו", השיב מופז. "אנחנו מסתכלים לעתיד ויש לנו הרבה מה לעשות כדי לדאוג לעתיד טוב יותר למדינת ישראל".

תחת מעטה חשאיות, ובעוד הכנסת מצביעה על פיזורה ועל הקדמת הבחירות, סיכמו לפנות בוקר נתניהו ומופז על ביטול הקדמת הבחירות ועל הצטרפות קדימה לממשלה. סיעות הליכוד וקדימה התכנסו בכנסת ואישרו את ההסכם בין המפלגות. הקואליציה תמנה מעתה 94 חברים, ובראשות האופוזיציה תעמוד ככל הנראה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ'.

נתניהו ומופז, היום בכנסת (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
נתניהו ומופז, היום בכנסת | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

המגעים התגבשו בימים האחרונים בין מופז ונתניהו, כולל בימי השבעה על אביו של רה"מ, כשעל ניהול המשא ומתן ניצחו מטעם נתניהו ראש לשכתו לשעבר, נתן אשל, מי שנאלץ לעזוב את תפקידו בעקבות פרשת ההטרדה המינית; יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין; ומטעם יו"ר קדימה - יועצו של מופז, ליאור חורב, כל זאת בסודיות גמורה ומבלי שמרבית חברי הסיעות היו מודעים לקיומם.

מתווה ההסכם יונח כבר היום שולחן הכנסת, והח"כים צפויים לאשרו תוך 48 שעות. לאחר שיאושר ההסכם במליאה, יישבע בשבוע הבא שאול מופז אמונים ויצטרף כחבר בממשלה. "האתגרים הניצבים לפני מדינת ישראל לעת הזו הם אתגרים היסטוריים, המחייבים גיבוש הסכמה לאומית רחבה", נכתב בנוסח ההסכם שנחתם בין הצדדים ברגע האחרון, לאחר שוועדת הכנסת עמלה על הצעת החוק הממשלתית לפיזור הכנסת להצבעה שנייה ושלישית.

פרטי ההסכם: מופז משנה לרה"מ, חוק גיוס לכולם

על פי מתווה ההסכם, מופז ימונה לתפקיד המשנה לראש הממשלה ויכהן כשר ללא תיק בממשלה. כמו כן, הוא יצורף לקבינט המדיני-ביטחוני, שיהפוך עקב כך ל"תשיעייה", ולפורומים הביטחוניים המצומצמים. במסגרת ההבנות סיכמו עוד הצדדים כי הממשלה החדשה תחוקק תחליף ל"חוק טל" עד סוף יולי הקרוב, על שינוי שיטת הממשל עד סוף השנה. במסמך נכתב כי כי "הצדדים מתחייבים לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ל-31 ביולי".

בנוסף הושגו הבנות לקראת תקציב המדינה לשנה הבאה, וסוכם על חידוש המו"מ עם הפלסטינים. הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו בהתאם לשינויים שייקבעו, ככל הנראה במועד המקורי - נובמבר 2013.

ההסכם: קדימה נכנסת לממשלה (צילום: חדשות 2)
ההסכם: קדימה נכנסת לממשלה | צילום: חדשות 2

בשלב זה לא יצורפו שרים נוספים לממשלה מטעם קדימה פרט למופז, אולם ייתכן כי התקבלו הבטחות מהליכוד לצרף שרים נוספים מהמפלגה במידה ואחת השותפות האחרות לקואליציה תפרוש. קדימה תקבל לידיה את ראשות ועדת החוץ והביטחון ואת ועדת הכלכלה, ובמקביל תתפטר מראשות הוועדה לביקורת המדינה. רק אתמול ציין ח"כ מופז בפני חברי סיעתו: "אנחנו נרכיב את הממשלה הבאה, אני בעד ממשלת אחדות וממשלה בראשותי תקרא לכל המפלגות הציוניות להצטרף לממשלת אחדות בראשותי".

כל העדכונים על הדרמה הפוליטית - בחדשות 2 בפייסבוק 

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

מפץ פוליטי: אין בחירות, יש ממשלה עם קדימה

"לבני אמרה על מופז: "זה גועל נפש"

זוכרים? מופז: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא שקרן"

סערה במערכת הפוליטית: "האמא של התרגילים המסריחים"

רינה מצליח בפרשנות: "מופז משכן את עתידו הפוליטי"

דני דנון - הח"כ היחיד מהליכוד שמתנגד להסכם

ההסכם המלא: קדימה מצטרפת לממשלה 

חברי קדימה מנסים לתרץ: "יש יתרונות באיחוד הכוחות"