אם מישהו שחשב שאולי בחדרי בחדרים, מאחורי הקלעים, משהו זז והממשלה הבאה בדרך, מבהירים היום יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד כי המשא ומתן תקוע. "מזה שבוע לא מתנהל מו"מ קואליציוני משמעותי", אמר בנט בפתח ישיבת סיעתו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים. הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לבית היהודי יש זמן - לעם ישראל אין זמן", אמר בנט. "המשק נכנס להאטה, יש הרבה סוגיות חברתיות, כלכליות ומדיניות שלא מחכות להקמת ממשלה".

 

בנט אמר כי סיעתו מעוניינת להיכנס לממשלה בראשות נתניהו, והביע תקווה שזה יקרה בהקדם.  "ברגע שיחליטו לנהל מו"מ, אני מאמין שאפשר לסגור ממשלה תוך 24 שעות", הצהיר. "צריך לעשות את זה בהקדם האפשרי".

 

בנט ציין כי טרם קיבל את ספר התקציב, וכי טרם נקבעו קווי היסוד של הממשלה הבאה. "חשוב שנסכם על עקרונות לפני תפקידים", אמר.   

 

יו"ר הבית היהודי, שסייר היום בישיבות החרדיות "מיר" ו"חברון", הזכיר בדבריו את הדיון על השוויון בנטל. "החרדים הם אחינו", אמר. "לימוד תורה הוא אינטרס לאומי של מדינת ישראל, אבל המצב הנוכחי לא יכול להימשך. צריכים להיות שינויים בחברה הישראלית".

 

לפיד: נצמדים לערכים

 

יו"ר יש עתיד לפיד שירטט תמונת מצב דומה לזה שעשה שותפו לציר, בנט. "אין לי מה לספר לכם", אמר לחבריו לסיעה בנוגע למו"מ הקואליציוני. "אומרים עלינו שאין לנו ניסיון ואנחנו לא מבינים בפוליטיקה, ואני רוצה להגיד שזה נכון מאוד. לכן אנחנו נצמידם לערכים ולעקרונות שלנו".

לפיד הוסיף כי "השאלה שעומדת בפני נתניהו היא לא איזה תיקים לחלק, אלא לאן הוא רוצה להוביל את המדינה ולאור איזה ערכים היא תפעל. כשהוא יידע לענות על השאלה הזאת - תוכל לקום ממשלה".

גם נושא שחרורו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד עלה בישיבת יש עתיד. "הייתה אצלי אסתר פולארד, ובדיוק צלצל אליה יונתן מהכלא ויצא לנו להחליף כמה מילים", סיפר לפיד לנוכחים. "הוא במצב רפואי רע והוא נשמע מיואש ושבור. הוא מדבר על זה שאף אחד לא מעוניין להרים את הכפפה". לפיד הבהיר כי מפלגתו תפעל למען שחרורו של פולארד.

"מה אנחנו אמצעי מניעה?"

ובמפלגת העבודה הבהירה יושבת הראש יחימוביץ' כי היא לא בדרך לממשלה, למרות פגישה נוספת עם נתניהו בסוף השבוע. "יש פער עצום ומקיף וכולל בינינו לבין בנימין נתניהו", אמרה. "הפערים בתפיסה שלנו הם עמוקים, ולא נוגעים רק לדיון על שוויון בנטל".

יחימוביץ' גם התייחסה לפרסומים לפיה נתניהו הציע לה את תיק האוצר אם תיכנס לממשלתו. "אני שוב מוצאת את עצמי, כמדי שבוע, באותה רוטינה שבה אני נדרשת להתיייחס לספינים ושמועות", אמרה. "מי שחושב שהתכנסנו כאן כדי לקבל סידור עבודה של תיקים וכיבודים בכנסת ומחוצה לה ולהעמיד לנו מלכודת דבש - קצת מתבלבל".

יחימוביץ' הוסיפה: "לא נהיה קבלני הביצוע של נתניהו. בכל פעם שראש הממשלה יזמין אותנו - אני אבוא, אבל הפערים בין השקפת העולם שלנו לשל נתניהו הם עצומים. להוציא עזים? זה התפקיד של המפלגה שלנו? מה אנחנו אמצעי מניעה? אנחנו סולדים מתוצאות המדיניות של נתניהו".