יהודיה הותקפה ליד בית כנסת בפריז. ארכיון (צילום: חדשות 2)
ייאסר השימוש בסמלים נאצים, ארכיון | צילום: חדשות 2

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק האוסרת שימוש בכינוי "נאצי". הח"כים אישרו את הצעת החוק לאחר שקיבלה לפני כיומיים את אישורם של חברי ועדת השרים לענייני חקיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק ל"איסור שימוש בסמלים וכינויים נאצים" אושרה ברוב של 44 ח"כים לעומת 17 מתנגדים. על פי ההצעה שיזמו חברי הכנסת שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו), רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו), דב ליפמן (יש עתיד) ומאיר שטרית (התנועה) יהיה אסור לכנות אדם "נאצי", להציג סמלים נאצים או להשתמש בסמלי שואה שלא למטרות לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי.

העונש, על פי ההצעה, עשוי להגיע לחצי שנת מאסר וקנס של 100 אלף שקל והיא כוללת, בין היתר, גם איסור שימוש בכינויים המשווים אדם, קבוצות או מוסדות לראשי המשטר הנאצי.

"לא ייתכן שימוש בביטויים שפוגעים ברגשות הניצולים"

"החוק יאפשר לישראל לעמוד בראש משפחת העמים הנאבקים באנטישמיות", הסביר יוזם ההצעה, חבר הכנסת שמעון אוחיון (ישראל ביתנו). "מהכנסת יצא מסר אל יהודי העולם - אנו אתכם במאבק באנטישמיות", אמר.

עם אישור ההצעה בוועדת השרים לפני כיומיים, הסביר ח"כ אוחיון כי "הרעיון הוא בסופו של דבר להגביר את המודעות ולהתריע בנוגע למה שקורה בעולם: האנטישמיות הגואה ופעולות נגד יהודים. לא ייתכן שכאן ישתמשו בביטויים שפוגעים ברגשות ניצולי השואה".

לדברי אוחיון, אין כל סכנה לחופש הביטוי בחוק זה. "צריך להחריג את הסוגיה ההיסטורית-טראומתית מחופש הביטוי. בואו נניח למילים הללו. זה מוזיל את נושא השואה ומסייע לתעמולה האנטישמית. בוודאי שכל אחד מאיתנו, גם המחוקקים, יצטרך לקחת זאת לתשומת לבו".

לעומתו, סבור ח"כ דב חנין (חד"ש) כי אין מקום לחוק מסוג זה. "זה חוק מופרך בניסוח הרשלני והגורף שלו, ואני מקווה שהוא לא יעבור", תוקף חנין. "אני קורא לממשלה לדאוג לאלו ששרדו את השואה ולא לעסוק כל הזמן במילה 'נאצי' ולפגוע בחופש הביטוי".

גם חבר הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) הביע התנגדות ליוזמה. "אני חש אי נוחות שאני צריך להגן על אביגדור ליברמן מפני חברי סיעתו - ליברמן הרי השווה את ארדואן לשר התעמולה הנאצי, גבלס, ועל פי הצעת החוק של ח"כ אוחיון יש צורך להעמידו לדין", ציין רוזנטל. "מדובר בחוק מיותר, מטופש וחסר משמעות שפוגע בחופש הביטוי שלא לצורך".