אחרי שעברה את ועדת השרים לענייני חקיקה, מגיעה מחר הצעת החוק האוסרת שימוש בסמלים וכינויים נאצים גם לכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההצעה שיזמו חברי הכנסת שמעון אוחיון (הליכוד-ביתנו), רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו), דב ליפמן (יש עתיד) ומאיר שטרית (התנועה) יהיה אסור לכנות אדם "נאצי", להציג סמלים נאצים או להשתמש בסמלי שואה שלא למטרות לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי.

העונש, על פי ההצעה, עשוי להגיע לחצי שנת מאסר וקנס של 100 אלף שקל והיא כוללת, בין היתר, גם איסור שימוש בכינויים המשווים אדם, קבוצות או מוסדות לראשי המשטר הנאצי.

האם חברי הכנסת עצמם יוכלו לעמוד בחוק שהם מבקשים להעביר? באוגוסט 2012 תקף שר החוץ וראש מפלגתם של שניים מיוזמי החוק, אביגדור ליברמן, את נאומו של שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי. "אם מישהו היה חותם על הנאום הזה בשם גבלס, לא היינו אומרים שזה לא נכון", אמר ליברמן על אל מאלכי, שהאשים את ישראל ב"טיהור אתני", כהגדרתו.

הוא חזר על ההשוואה לשר התעמולה הנאצי לפני חמישה חודשים, כשהפעם בתפקיד גבלס ראש ממשלת טורקיה ארדואן. בתגובה להאשמות ארדואן, שלפיהן ישראל עומדת מאחורי ההפיכה במצרים, אמר ליברמן כי ראש ממשלת טורקיה הוא "ממשיך דרכו של גבלס, ועלילותיו הן בנוסח משפט דרייפוס". בהנחה שהחוק יעבור בנוסח המוצע, האם דברים אלה של ליברמן יהיו עבירה על החוק?

"חש אי נוחות מהגנה על ליברמן מול חברי הסיעה שלו"

"הרעיון הוא בסופו של דבר להגביר את המודעות ולהתריע", הסביר יוזם ההצעה, חבר הכנסת שמעון אוחיון (ישראל ביתנו). "צריך להגביר מודעות למה שקורה בעולם: האנטישמיות הגואה ופעולות נגד יהודים. לא ייתכן שכאן ישתמשו בביטויים שפוגעים ברגשות ניצולי השואה".

לדברי אוחיון, אין כל סכנה לחופש הביטוי בחוק זה. "צריך להחריג את הסוגיה ההיסטורית-טראומתית מחופש הביטוי. בואו נניח למילים הללו, זה מוזיל את נושא השואה ומסייע לתעמולה האנטישמית. בוודאי שכל אחד מאיתנו, גם המחוקקים, יצטרך לקחת זאת לתשומת לבו".

לעומתו, סבור ח"כ דב חנין (חד"ש) כי אין מקום לחוק מסוג זה. "זה חוק מופרך בניסוח הרשלני והגורף שלו, ואני מקווה שהוא לא יעבור", תוקף חנין. "אני קורא לממשלה לדאוג לאלו ששרדו את השואה ולא לעסוק כל הזמן במילה 'נאצי' ולפגוע בחופש הביטוי".

גם חבר הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) הביע התנגדות ליוזמה. "אני חש אי נוחות שאני צריך להגן על אביגדור ליברמן מפני חברי סיעתו - ליברמן הרי השווה את ארדואן לשר התעמולה הנאצי, גבלס, ועל פי הצעת החוק של ח"כ אוחיון יש צורך להעמידו לדין", ציין רוזנטל. "מדובר בחוק מיותר, מטופש וחסר משמעות שפוגע בחופש הביטוי שלא לצורך".