סולחה היסטורית: בקשת סליחה יוצאת דופן הופנתה בערב יום הכיפורים האחרון לנשיא המדינה שמעון פרס. היה זה חבר הכנסת לשעבר מטעם אגודת ישראל אליעזר מזרחי שהתנצל בפני פרס על כך שמנע ממנו, במו אי הצבעתו, להיות ראש הממשלה בשנת 1990 כחלק מ"התרגיל המסריח".

במפגש שיזם עיתון "בקהילה" החרדי לפני יום הכיפורים, נפגשו השניים, כשמזרחי מביע את התנצלותו הכנה בפני פרס. "כאב לי מאוד ולכן רציתי לבקש ממך אישית סליחה", אמר מזרחי לנשיא. "חשוב לי שתמחל לי, ערב יום הכיפורים, אם פגעתי בכבודך ובכבוד משפחתך", הוסיף.

פרס, שנראה היה כי גם 20 שנה הוא עדיין כואב את התקרית, מחל למזרחי על התקרית. "ודאי שנפגעתי, כי זה נעשה ברבים", הודה נשיא המדינה, "אבל אני לא רוצה לחזור על הפרטים וזה כבר עבר".

האירוע שהפך להיסטוריה

צפו בסיפורים המעניינים של 17.3 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
שותף מלא לתרגיל. אריה דרעי | צילום: רויטרס, חדשות

כזכור, בשנת 1990 ניסה פרס, אז כיו"ר המערך, לנסח הסכם סודי עם ח"כ אריה דרעי וסיעת ש"ס, בתיווכם של חיים רמון ויוסי ביילין, שמטרתם הייתה להפיל את ממשלת האחדות שהקים יצחק שמיר. כאשר נודע לשמיר על המהלך, הוא פיטר את פרס מהממשלה ויחד איתו התפטרו כל שרי המערך.

בהצבעת אי האמון שנערכה בכנסת מיד לאחר מכן, נעדרו שרי ש"ס וממשלתו של שמיר נפלה ברוב של 60 חברי כנסת. הייתה זו הפעם הראשונה והיחידה בהיסטוריה שממשלה בישראל נופלת כתוצאה מהצבעת אי אמון.

נשיא המדינה באותה תקופה חיים הרצוג הטיל על פרס את מלאכת הקמת הממשלה החלופית. למרות משא ומתן קדחתני, שכלל גם את פרישתו של חבר הכנסת אברהם שריר מהתנועה הליברלית, כדי לאפשר לקואליציה החדשה רוב של 61 ח"כים, לא הצליח פרס במשימה.

חשב שיש לו קואליציה - וטעה

כותרות העבר: רה"מ יצחק רבין נרצח (צילום: חדשות 2)
טבע את הביטוי "התרגיל המסריח". יצחק רבין ז"ל | צילום: חדשות 2

ב-11 באפריל 1990 הציג פרס את ממשלתו החדשה בפני הכנסת, שהייתה אמורה לאשר אותה. עם זאת, רגע לפני ההצבעה התגלה כי מזרחי וחבר הכנסת אברהם רדיגר, גם הוא מאגודת ישראל, נעדרו מהמשכן ולכן פרס נאלץ לבקש מהנשיא הרצוג ארכה במגעים.

לבסוף, נכשל פרס בניסיונו להקים ממשלה חלופית והמלאכה הוטלה על שמיר, שהצליח להקים ממשלה חדשה בתמיכת מפלגות הימין והחרדים. מאוחר יותר זכה התרגיל של פרס לכינוי "התרגיל המסריח", אותו טבע ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. מאז, כזכור, לא הצליח פרס להיבחר לתפקיד ראש הממשלה והפעם היחידה שמונה לתפקיד היה כשהחליף את רבין לאחר הירצחו.