אביגדור ליברמן,דני אילון (צילום: חדשות 2)
"ליברמן לא צריך להיות שר החוץ" | צילום: חדשות 2

מתקפה חריפה של סגן שר החוץ, דני אילון, על אביגדור ליברמן: באירוע "שבתרבות" שנערך במועצה אזורית דרום השרון, התייחס הראשון למשא ומתן הקואליציוני המתקיים בימים אלו, ואמר כי לדעתו - שר החוץ לשעבר אינו מתאים לשוב לתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים. הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ליברמן לא זכה לאמון הקהילה הבינלאומית ועל כן לא צריך להמשיך בתפקיד שר החוץ", אמר, והוסיף, כי "אם אחרי ארבע שנות כהונה זו התוצאה - כדאי שלא ישוב לתפקידו וילך למשרד האוצר".  

אילון נשאל מדוע, לנוכח היחסים העכורים בינו לבין שר החוץ לשעבר, תמך בו במהלך הקדנציה. "עשיתי זאת משום שזה היה תפקידי", אמר, וציין כי "אינו מוצא סיבה עניינית" להדחתו מרשימת ישראל-ביתנו לפני הבחירות לכנסת ה-19. בהתייחסו להמשך דרכו, אמר אילון כי הוא שוקל לפנות לעסקים ולעשות לביתו, בדגש על הבאת משקיעים זרים לישראל.  

בהמשך דבריו באירוע, ציין סגן שר החוץ בהתייחסו לפרשת השגריר בן-אריה, כי "מינויו לשגריר בלטביה ראוי". אך עם זאת אמר כי "ליברמן לחץ על העברת מינויים מסוימים בשירות החוץ שאותם הצלחתי לסכל בכך ששכנעתי אותו שהם אינם ראויים".

"בעולם התייחסו לליברמן כאל מצורע"

ליברמן.  "מאות טילים יגיעו לת"א" (צילום: חדשות 2)
"בעולם התייחסו אליו כמצורע". ליברמן | צילום: חדשות 2

גם בשבוע שעבר תקף סגן שר החוץ את ליברמן. "הוא לא הסביר לי למה פיטר אותי, אבל היה צריך לפחות לתת הסברים", אמר באירוע "שבתרבות" שהתקיים בחולון. הוא הוסיף, כי "מפאת כבודו - לא אגיד מה אמרו עליו בעולם, כי אני לא רוצה לפגוע בו".

"בארבע השנים האחרונות עמדתי באתגר לייצג את ישראל", הוסיף. "הרגשתי חובה להגן על ליברמן כשבעולם התייחסו אליו כמצורע. מפאת כבודו לא אגיד מה אמרו עליו כי אני לא רוצה לפגוע בו", ציין אילון. "גם ההתבטאויות שלו לא היו דיפלומטיות וזה לא סייע להסתכלות העולמית עליו. עד כדי כך שגם לא האמינו לו כשאמר שהוא מוכן לפנות את ביתו בקדומים", אמר.

כשנשאל האם ליברמן היה שר חוץ טוב, אמר אילון: "אני לא מעוניין לתת ציונים. הוא היה שר חוץ בתקופה מאתגרת וניסה ככל יכולתו". הוא המשיך, והתייחס למדיניות החוץ של ישראל, ועליה אמר כי "ארצות הברית מדברת בקול שקט עם מקל גדול ביד, ואילו אצלנו - דיבורים בקול רם עם גזר גמדי ביד". בתשובה לשאלה מי ראוי להיות שר החוץ במקום ליברמן, אמר אילון: "יאיר לפיד וגם אני".