ראש השב"כ לשעבר נגד רה"מ ושר הביטחון, סיבוב שני: אחרי התגובות החריפות מצד מקורביהם של נתניהו וברק על התבטאויותיו בסוף השבוע, שהאשימו אותו כי הוא 'מתוסכל על כך שלא מונה לראש המוסד', יובל דיסקין משיב אש בחזרה.

"אינני מתחרט על אף מילה שאמרתי ביום שישי. נראה לי שהדברים הם אף חמורים יותר, ובבוא היום אומר גם דברים חמורים יותר על מצבה של המנהיגות בישראל", כך אמר ראש השב"כ לשעבר בשיחות עם מקורביו, שהובאו הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

בהתייחס לתגובת מקורבי נתניהו, לפיה הדברים נאמרו מתוך תסכול על כך שהוא לא מונה לראשות המוסד, אמר דיסקין כי "אחרי חמש שנים בראשות השב"כ ביקשתי לפרוש וללכת הביתה. היה זה ראש הממשלה בנימין נתניהו שהפציר בי להמשיך לשנה שישית. קיימנו מספר פגישות בעניין זה, ונתניהו הסביר לי את הנחיצות בהמשך תפקידי כי זו צפויה להיות 'שנת הכרעה' בנושא הפלסטיני".

"אחרי שנה הציע לי נתניהו להיות ראש המוסד, ואחרי היסוסים רבים החזרתי לו תשובה חיובית", סיפר עוד דיסקין למקורביו. כעבור זמן מה קרא לי בנימין נתניהו ואמר לי שבכוונתו למנות את תמיר פרדו כראש המוסד. אמרתי לו תודה, והלכתי הביתה. אין בליבי שום טענה על בחירתו של ראש הממשלה".

יובל דיסקין (צילום: רויטרס, חדשות)
יובל דיסקין. הסערה רק מתרחבת | צילום: רויטרס, חדשות

חברו הקרוב של דיסקין, ד"ר מנחם נוימן, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי דיסקין ידע בדיוק מה יהיו התגובות. "הוא לא מתרגש מזה, הוא לא לחיץ, הוא עמד בסיטואציות קשות ומסוכנות הרבה יותר", לדבריו. לא מעניין אותו מה אנשים יגידו, מעניין אותו מה אנשים יעשו".

"זאת לא פליטת פה, לא פליטת מחשבה", הוסיף נוימן. "האמירה חשובה ונוקבת ככל שתהיה וזאת האמת שלו. האדם הזה מונה לתפקיד ע"י שרון ועבד עם אולמרט וגם תחת ההנהגה הנוכחית, והוא אומר לאחינו הישראלים שהאנשים האלה אינם ראויים".

בתגובה להאשמות כי דיסקין אחראי להשארתו של גלעד שליט בשבי, אמר חברו כי "התגובות שהגיעו מדהימות אותי. העם לא מצליח להעמיד מנהיגות ראויה. אנשים שקושרים את זה לשליט, זה כל כך מופרך, אני פשוט נכלם. עצם העלאת הטענה זה בושה וחרפה".
 
"את הדעה הזאת הוא לא גיבש השבוע, אלא לאור ניסיון של עשרות שנים והיכרות אישית ואינטימית עם מנהיגים רבים, והוא חש אחריות ציבורית לומר את הדברים לעם", הוסיף חברו של דיסקין. "זה לא "המלך עירום" אלא "החצר הביזנטית כולה עירומה"".

נתניהו וברק: תסכול אישי של דיסקין

מקורביו של ראש הממשלה נתניהו אמרו אמש כי ההתבטאות "נובעת מתסכול אישי, משום שלא מונה לראש המוסד ומקורבו לא החליף אותו בתפקיד ראש השב"כ".

מקורבים לשר הביטחון תקפו גם הם ואמרו: "אנחנו מברכים את דיסקין על כניסתו לחיים הפוליטיים. מביך ומעציב לראות את התרופפות השיפוט והאחריות ואת השפה הירודה שנגרר אליו איש ששירת את הציבור במשך שנים".

"דיסקין פועל באופן קטנוני, בלתי אחראי ועל רקע תסכול אישי", הוסיפו הגורמים בסביבתו של שר הביטחון. "הוא פוגע במורשת ראשי השב"כ לדורותיהם ובנורמות הפעולה וערכיו של הארגון".

ליברמן: "דיסקין היה צריך להתפטר בזמן אמת"

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף אמש גם הוא את דיסקין, בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות". לדברי ליברמן, אם דבריו של דיסקין נכונים, הוא היה צריך להתפטר מתפקידו עוד כשכיהן בשב"כ. "יובל דיסקין היה ראש שב"כ מעולה, אבל אם אתה לא סומך על ראש הממשלה ושר הביטחון, היית צריך להתפטר ולא לחכות לסוף הקנדציה", אמר.

"אני מצפה מבן אדם בתפקיד רגיש, בזמן אמת, אם אתה לא סומך על ראש הממשלה ושר הביטחון, אתה לא יכול להיות בתפקיד כזה", הוסיף שר החוץ.

הוא התייחס גם לסוגיה הכללית של התבטאויות ציבוריות בנושא אירן: "אנחנו החלטנו, הבכירים וגם לשעבר, פשוט לפטפט את עצמנו לדעת. כל הברברת מיותרת לחלוטין. זה לא רק דיסקין. הרמטכ"ל ושר הביטחון אמרו דברים הפוכים בנושא בהפרש של יומיים. הפטפטת צריכה להפסיק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק