דני אילון. תקף
"יש להכיר במדינה פלסטינית". אילון | צילום: חדשות 2

באירוע "שבתרבות" שהתקיים בחולון, התייחס סגן שר החוץ, דני אילון, לשאלת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואמר כי "על ישראל להכיר במדינה הפלסטינית כמדינה חברה באו"ם, להעניק לה ריבונות ועצמאות ומנקודה זו להתחיל משא ומתן על הסכם קבע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשנשאל האם הוא מעריך שיושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מעוניין להגיע להסדר, אמר אילון: "המינימום שהפלסטינים דורשים אינו משיק למה שישראל מוכנה לתת. אבו מאזן רוצה לשמר את היותו הנשיא שהשיג לפלסטינים הכרה בינלאומית רחבה מבלי שויתר על ירושלים ועל זכות השיבה. יחד עם זאת הוא חייב דין וחשבון לאמריקנים, שמעניקים לא תמיכה".

"במהלך ביקורו של הנשיא אובמה בישראל צפויה פגישת פסגה משולשת ואולי אפילו מרובעת בין אובמה, נתניהו, אבו מאזן ואולי גם עם מלך ירדן עבדאללה, שלאמריקנים יש עניין לחזק אותו", אמר, והדגיש כי ביקורו של אובמה הוא "אינטרס אמריקני, כדי להחזיר את הנשיא לעמדת הובלה בתהליך המדיני. הביקור נועד גם לסלול את דרכו של מזכיר המדינה החדש, ג'ון קרי, כמי שימשיך את השיחות להשגת הסכם בין הצדדים. אם ביקור הנשיא לא יביא תוצאות, זה יעורר הרבה תהיות וביקורת".

"בעולם התייחסו לליברמן כאל מצורע"

ליברמן.
"בעולם ראו בו מצורע". ליברמן | צילום: חדשות 2

בהמשך, נשאל אילון מדוע הוא חושב שליברמן אינו אוהב אותו, ואמר כי "הוא לא הסביר לי למה פיטר אותי, אבל היה צריך לפחות לתת הסברים". הוא הוסיף, כי "מפאת כבודו - לא אגיד מה אמרו עליו, כי אני לא רוצה לפגוע בו".

 "בארבע השנים האחרונות עמדתי באתגר לייצג את ישראל", הוסיף בהתייחסו למערכת היחסים העכורה עם שר החוץ לשעבר. "הרגשתי חובה להגן על ליברמן כשבעולם התייחסו אליו כמצורע. מפאת כבודו לא אגיד מה אמרו עליו כי אני לא רוצה לפגוע בו", ציין אילון. "גם ההתבטאויות שלו לא היו דיפלומטיות וזה לא סייע להסתכלות העולמית עליו. עד כדי כך שגם לא האמינו לו כשאמר שהוא מוכן לפנות את ביתו בקדומים", אמר.

כשנשאל האם ליברמן היה שר חוץ טוב, אמר אילון: "אני לא מעוניין לתת ציונים. הוא היה שר חוץ בתקופה מאתגרת וניסה ככל יכולתו". הוא המשיך, והתייחס למדיניות החוץ של ישראל, ועליה אמר כי "ארצות הברית מדברת בקול שקט עם מקל גדול ביד, ואילו אצלנו - דיבורים בקול רם עם גזר גמדי ביד". בתשובה לשאלה מי ראוי להיות שר החוץ במקום ליברמן, אמר אילון: "יאיר לפיד וגם אני".