ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה הבוקר בנאום שנשא בוועידת ישראל לעסקים של גלובס - אותה אנו מעבירים בשידור חי באתר חדשות 2 - כי "מערכת החינוך בישראל נמצאת בצרות", והבטיח לתת גיבוי לרפורמות במערכת החינוך. לנתניהו היה גם רעיון חדש עבור תלמידי ישראל: "בואו נתחיל בלימודי סינית, זה חשוב".

ראש הממשלה חזר על משנתו לפיה עלייה בהשקעה בתלמידים לא תוביל בהכרח לשיפור בהישגים. "איך מטפלים בבעיה?", שאל ומיד ענה. "קודם כל, מיניתי אנשים טובים לנהל את המערכת. מיניתי את גדעון סער כשר חינוך. הדבר השני הוא גיבוי. אנחנו ניתן גיבוי לרפורמות הנחוצות".

"צריך לתת לתלמידים כלים בסיסיים, היום אתה יכול ללכת לגוגל או ויקיפדיה כדי לצרוך מידע", הדגיש ראש הממשלה. "צריך גם להגדיל את תשתיות האינטרנט כדי שזרימת המידע תהיה מהירה יותר".

נתניהו: יציאה מהמשבר? אין מקום לאופוריה

נתניהו החליט לפתוח את דבריו דווקא בהתייחס למשבר הכלכלי: "אנו יוצאים מהמשבר העולמי ומתחילים לצמוח, אך אני לא חושב שיש מקום לאופוריה. אי אפשר לדעת אם כלכלת העולם תחזור לצמוח בשנים הקרובות כבעבר ואני חושב שיש עדיין סיכונים לא מבוטלים למשק הישראלי".

נתניהו הדגיש את הצורך של ישראל בצמיחה כלכלית כמענה לאתגרים הרבים, כולל הביטחוניים, העומדים בפניה. "זו גם הדרך לממן את הפיתרון לבעיית מערכת החינוך", אמר נתניהו. "במבט מעבר לשנים הקרובות, מנוע הצמיחה שלנו יהיה שדרוג ההון האנושי. במילים אחרות - הצמיחה לנפש תיתן מענה לצורכי הקיום והחינוך של ישראל, ובהמשך - החינוך יאפשר את הצמיחה".

נתניהו הדגיש את החשיבות בריסון תקציבי וטען כי המשמעת הפיסקלית היא "הסיבה לכך שלא התרסקנו במשבר האחרון". הוא אף התפאר בעובדה ששיעור הגירעון בישראל עומד על כ-5% מהתוצר השנה, לעומת מדינות אחרות במערב שהגיעו ל-10% ויותר, כדוגמת ארה"ב שמהווה את ליבת המשבר הכלכלי.

תחבורה תפחית את מחירי הנדל"ן

ראש הממשלה התייחס, כהרגלו, לרפורמה בשוק התכנון והבנייה ולחסמים בשוק הנדל"ן, אשר "יוצרים עיוות עצום במחירי הדירות שפוגעים בחלשים, בזוגות צעירים ובחיילים שידם אינם משגת".

"כדי להמשיך בתוואי הצמיחה, עלינו להמשיך בראש ובראשונה בהפחתת מס ההכנסה ומס החברות", הוסיף נתניהו.

"איננו יכולים להמשיך במדינת חדרה-גדרה. זה לא נכון. עלינו לפתוח סוף סוף את הנגב והגליל והדבר הזה אפשרי קודם כל על ידי פריסת קווי תחבורה צפונה ודרומה. בקרוב אציג לממשלה מפת תחבורה ארצית שתשנה את פני המדינה. זה יהווה פתרון לבעיית מחירי הדירות האסטרונומיים בגוש דן".