סיפורה של הילדה נעמה מרגוליס בת השמונה, שנחשף בכתבה ב"אולפן שישי", פתח צוהר לשגרת החיים שמלווה בחודשים האחרונות את תושבי בית שמש בצל ההתחרדות של העיר וגרר תגובות זוועמות במערכת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לכל המנהיגים הציבוריים לפעול נגד התופעה, ובפרט נגד אותם שלטים שהוצבו בבית שמש נגד נשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שוחחתי אמש עם השר לביטחון פנים, שסיפר לי על הפעולות שכבר ננקטו. שוחחתי גם עם היועץ המשפטי לממשלה. המשטרה עושה ותעשה קודם כל לעצור ולפעול נגד מי שיורק, מי שמרים יד, מי שמתנכל, ואני מבקש גם ממשרדי הממשלה ומרשויות האכיפה לפעול להסרת שלטים שמפרידים מדרכות", אמר ראש הממשלה. "ישראל היא מדינה דמוקרטית, מערבית, ליברלית. בדמוקרטיה מערבית ליברלית, המרחב הציבורי הוא פתוח והוא בטוח לכולם - לגברים ולנשים כאחד, אין בו מקום לשום התנכלות ולשום אפליה".

גם שר האוצר יובל שטייניץ קרא לפעול בתקיפות נגד אותם קיצוניים ומכנה אותם "פסיכופטים". בריאיון לרשת ב' אמר הבוקר שטייניץ כי הקיצונים החרדים הנוקטים אלימות כלפיי נשים וילדות הם "פסיכופטים ורשעים ומקומם מאחורי סורג ובריח".

התופעה זכתה לגינוי גם מצדו של שר הביטחון אהוד ברק. "התופעות שראינו בימים האחרונים בבית שמש וגם בכמה מקומות אחרים בארץ, לא נולדו אתמול והן חמורות מאוד. מקרים שבהם ילדות קטנות לא יכולות ללכת לבית ספר בלי לסבול השפלות ופגיעות לאורך הדרך- זה מצב בלתי אפשרי, וזה קודם כל עניין לראש העיר", אמר ברק הבוקר. "התופעה הזאת שקיצונים מנסים לאכוף דרך או אופן הסתכלות על כלל הציבור היא בלתי מתקבלת על הדעת. כל רשויות האכיפה של המדינה צריכות ותירתמנה כדי לשים לזה סוף".

את האחריות למקרים הקשים שנראו בכתבה, הטיל השר גם על ראש העיר, שלא פעל מספיק כדי להסיר את השלטים שיצרו את האווירה שמותר להדיר נשים מהמרחב הציבורי בעיר. לדבריו, על שר הפנים אלי ישי להורות לראש עיריית בית שמש משה אבוטבול להסיר מיד את השלטים האוסרים על מעבר נשים במקצת המדרכות בשכונות החרדיות, ולא ימנה במקומו ועדה קרואה. למרות הדברי החריפים, שטייניץ ביקש להדגיש בדבריו ש"מדובר בקבוצות קטנות של קיצונים ולא במגזר החרדי כולו".

גם שר הפנים אלי ישי התייחס הבוקר לתופעה הקיצונית. "לשום אדם אין זכות להעליב להשפיל אישה ולא משנה בת כמה היא", אמר בתכנית הכל דיבורים עם ירון דקל.

ראש האופוזיציה לבני שוחחה הבוקר עם הדסה מרגוליס, אמה של הילדה נעמה מבית שמש, וחיזקה אותה במאבקה. "זהו מאבק שנוגע לא רק לבית ספר אורות ולא רק לבית שמש, אלא לישראל כולה", אמרה לבני. "שאף אחד לא יעז לומר שזהו עניין פנימי של ציבור מסוים. מדובר בזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

נתניהו: "קיצונים לא יפגעו בזכויות נשים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לתופעת האלימות הננקטת במרחב הציבורי נגד נשים ואמר "לא ניתן לקבוצות קיצוניות לפגוע בזכויות הנשים". בצאת השבת שוחח ראש הממשלה עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' וביקש ממנו להנחות את המשטרה לפעול בתקיפות נגד האלימות שמתבצעת נגד נשים בפומבי. כמו כן שוחח נתניהו עם עם היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין לוודא כי החוקים הנוגעים להדרת אנשים מהמרחב הציבורי נאכפים ברשויות המקומיות.

ראש הממשלה התייחס לשורת המקרים האחרונים של הדרת נשים ואמר בתוקף: "לא ניתן לקבוצות קיצוניות לפגוע בזכויות הנשים במרחב הציבורי שחייב להישאר פתוח ובטוח לכולם", מסר נתניהו בתגובה.

בינתיים מתארגנת יוזמה להפגין בבית שמש נגד התופעה. אלפי גולשים הצטרפו לקבוצה בפייסבוק שמארגנת את הפגנת התמיכה בנעמה הקטנה. "הסכנה הקיומית למדינת ישראל היא לא מאירן היא נמצאת במרחק יריקה", אמר הבוקר צביקי לוין, מקים דף הפייסבוק למען נעמה, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, וקרא להמונים להגיע ביום שלישי לבית שמש ולהפגין נגד התופעה.