הלך לעולמו. הנשיא התשיעי פרס ז"ל (צילום: יונתן סננס, חדשות 2)
מתנגד להארכת כהונתו. הנשיא פרס | צילום: יונתן סננס, חדשות 2

לאחר שהבוקר דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להאריך את כהונת נשיא המדינה שמעון פרס בשנה, מבהיר בצהריים נשיא המדינה שמעון פרס כי הוא אינו מתכוון להישאר בתפקידו עם תום שבע השנים לכהונתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתגובה לפרסום הבוקר בגלי צה"ל, אמר פרס כי הוא מתנגד בתוקף לכל שינוי בהליך בחירת נשיא המדינה וכי לא יסכים להמשיך ולכהן בתפקידו אפילו יום אחד מעבר למועד הקבוע בחוק - יולי 2014. גורמים פוליטיים מעריכים כי יוזמת נתניהו היא חסרת סיכוי - זאת גם בגלל היעדר רוב בכנסת וגם עקב קשיים חוקתיים שהיא מעוררת.

רוב סיעת הליכוד צפוי להצביע נגד המהלך ונראה שהיא כלל לא תוגש כהצעת חוק. לדברי הגורמים, המהלך משקף את רצונו של נתניהו בביטול מוסד הנשיאות כדי שאף איש או מוסד לא יאיים על מעמדו.

יוזמת נתניהו

הבוקר דווח בגלי צה"ל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן אפשרות להאריך את כהונת הנשיא, ואף להעביר את סמכות הבחירה לתפקיד המכובד לידי העם. על פי הדיווח, ראש הממשלה שוקל אפשרות לפיה הסמכות לבחירת נשיא המדינה תועבר לידי האזרחים. במסגרת צעד זה, כהונת פרס אמורה להיות מוארכת בשנה נוספת, ובזמן זה על ועדת הבחירות המרכזית היה להיערך להצבעה - ממש כמו בבחירות לכנסת.

בסביבת ראש הממשלה סירבו להגיב לפרסומים בנושא, אך ניתן להעריך כי הסיבה שבגינה נתניהו שוקל את המהלך קשורה בעצם הקושי שבבחירת מועמד מטעם הליכוד לתפקיד. נתניהו ניצב כעת מול הבחירה בח"כ ראובן ריבלין, שהכריז כי הוא מתמודד על התפקיד, למול השמועות לפיהן גם השר סילבן שלום מעוניין בו.