זה לא קורה הרבה, אבל גם ראש הממשלה התקשה היום למצוא מילים. בנימין נתניהו, שנאלץ להתמודד במהלך הקריירה הארוכה שלו עם שורה של אסונות, ניסה לחשוב על דרך לנחם את משפחת רמון, אך ללא הצלחה. "הלוואי שהייתי יכול לחשוב על משהו שיחזק את רונה וילדיה שעוברים כעת ייסורי גיהנום", אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון בכנסת.

"אנו נוהגים לומר 'סהדי במרומים'", אמר נתניהו בתחילת הישיבה, "אבל מן המרומים נפלו שני הגיבורים ארצה במרכבות האש. אני חושב שאילן ואסף רמון, אב ובנו, מבטאים את כל היפה שבעמנו, גם את ההקרבה וגם את הנסיקה".

הישיבה נפתחה בדקת דומייה לזכר סרן אסף רמון ז"ל, בנו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל, שנהרג אתמול במהלך תאונת אימונים בדרום הר חברון. "זה יום של אבל לאומי", אמר נתניהו. "אני לא חושב שיש הרבה ימים כאלה שמאחדים את הלבבות, וזה אחד מהם. אולי בהמשך תהיה נחמה פורתא. העם כולו דואב ובוכה איתם על המופת והסמל שהשאירו שני האנשים המופלאים האלה".

לא תהיה הקפאה מוחלטת של הבנייה בשטחים

בהמשך הישיבה, סקר נתניהו בפני חברי הוועדה את תכניותיו לגבי המשך הבנייה בשטחים והבהיר כי הבנייה ביהודה ושמרון תצומצם לתקופה מוגבלת. "הפלסטינים ציפו להפסקת הבנייה, אך לא תהייה הקפאה מוחלטת", אמר ראש הממשלה.

נתניהו שב והדגיש את העקרונות אותם הציג בנאום בר אילן לפיהם "השניים המרכזיים הם הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודית והפירוז האפקטיבי". לדבריו, ההכרה בדברים אלה, "זה התנאי הבסיסי. אחרת אי אפשר לפתור את הסכסוך. אחד הדברים המרכזיים שעשיתי היה להציף את הנושא על השולחן".

נתניהו: הכאב הפרטי מפלח את הלב הלאומי

אסף רמון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סרן אסף רמון ז"ל | צילום: דובר צה"ל

בהודעת תנחומים שפרסם אמש כתב נתניהו: "מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזו את הלב הלאומי.היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על מותו של אסף שנפל ממרומים כמו אביו, אילן".

גם הנשיא פרס שלח את תנחומיו למשפחה. "מה שפקד אותנו זה יותר מאסון זהו שבר- שבר בת עמי. בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. אסף ואביו היו גדולים מאגדה", כתב הנשיא.

אסף ז"ל יובא היום למנוחת עולמים בשעה 16:00 בבית העלמין בנהלל, לצד אביו, אילן רמון ז"ל. גורמי הביטחון ממשיכים גם היום לחקור את נסיבות התרסקות המטוס שהובילה למותו של אסף אתמול בדרום הר חברון. לפני חודשיים סיים אהצעיר בהצטיינות את קורס הטיס, ואף הצליח להתגבר על תקלה חמורה ולהנחית מטוס בשלום.

אביו: האסטרונאוט הישראלי הראשון

אביו של אסף, אילן רמון ז"ל, היה במשך שנים טייס בחיל האוויר. הוא נבחר לאסטרונאוט הישראלי הראשון שיצא לחלל. ב-16 בינואר, שנת 2003, המריאה מנאס"א המעבורת 'קולומביה' לחלל, ועליה אילן ושישה אנשי צוות. 

באחד בפברואר, כמה דקות לפני הנחיתה, ניתק הקשר עם המעבורת. בשל תקלה התפרקה המעבורת בתהליך כניסתה חזרה לאטמוספירה - כל אנשי הצוות, בינהם רמון, נהרגו.

בצעירותו, היה אילן רמון גם היה אחד מהטייסים, והצעיר שבהם, שהשתתפו בתקיפה בכור העירקי בשנת 1981. שנה מאוחר יותר, נתקל רמון בתקלה במהלך טיסה כשהטיס F16. הוא אמנם נאלץ לנטוש את המטוס, אך הצליח בפעם ההיא לשרוד.

אסון רמון - סיקור מיוחד:

מאות באו לנחם את משפחת רמון

המכתב האחרון של אילן רמון לבנו

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק