ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נאם הבוקר בפני פורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה ושב ותקף את נתניהו על התנהלותו מול ארה"ב וגם על הגירעון הענק שהתגלה בתקציב. את הכנס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר תקף אולמרט את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "בוזבזו כ-11 מיליארד שקלים על הזיות הרפתקניות שלא בוצעו ולא יבוצעו". בדבריו, התייחס אולמרט לאפשרות התקיפה של מתקני הגרעין באירן. הבוקר, בפתח בדבריו, התייחס ראש הממשלה לשעבר להתבטאויות האחרונות של נשיא ארה"ב אובמה נגד נתניהו ואמר: "צריכים לתפוס את עצמנו בידיים ולעצור את הדהירה חסרת המעצורים וחסרת האחריות הזו נגד ידידינו ולא אויבינו".

אולמרט התייחס בהרחבה למצב הכלכלי ולנתונים על הגירעון הענק שנוצר בתקציב ותקף את הממשלה: "את המענה לזה בסופו של דבר יצטרכו לתת על חשבון ציבור הבוחרים. הממשלה הזו היא לא חזקה ומנהיגיה אינם חזקים. מתוך חולשה ורכרוכיות, מתוך פחדנות ובהלה הם החליטו להקדים את הבחירות לפני שיצטרכו לחשוף בפני הציבור את האמת - לא רק על המצב, אלא גם על האמצעים שצריך לנקוט כדי לתקן אותו".

אולמרט: "את מי מנסים להוליך כאן שולל?"

נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
"אמירה תמוהה וחסרת אחריות". נתניהו | צילום: רויטרס

בהמשך, הוא מתח ביקורת על נתניהו, שלא מספק תשובות ברורות לגבי האופן שבו יטפל במשבר הכלכלי. "אילו הייתי עכשיו במקומו של ראש הממשלה, הייתי בא לציבור ואומר: 'רבותיי יש לנו בעיה קשה מאוד - אנחנו בגירעון של 39 מיליארד שקלים. אני בא לומר לכם עכשיו את מה שצריך לעשות'".

"יהיה קיצוץ בתקציב, תהיה העלאת מסים, והראשונים שישלמו את המס יהיו הציבור הגדול שנציגיו יושבים כאן. העשירונים הגבוהים ביותר. בראש ובראשונה, נצטרך לקצץ בתקציב הביטחון".

ראש הממשלה לשעבר התייחס לריאיון של נתניהו בחדשות 2, במהלכו אמר כי הוא לא מתכוון להעלות מסים ואמר: "מה אני שומע מראש הממשלה? ראשית - לא נעלה מסים, שנית, לא יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון ושלישית - הציבור לא יחוש זאת על כתפיו. את מי מנסים להוליך שולל? מה, זה עניין קל ערך? יש מישהו שיכול להראות לנו איך אפשר להוריד את הגירעון מהממדים המפלצתיים שאליו הוא הגיע מבלי לנקוט צעדים שכאלה?".

אולמרט המשיך לתקוף תוך שהוא משיב לדברי נתניהו, לפיהם הכסף הגדול שהושקע במערכת הביטחון נועד להתעצמות ומוכנות עתידית. "בשנה האחרונה, תקציב הביטחון שבוצע בפועל היה קרוב ל-120% מהתקציב המאושר", אמר. "מי שמעז לומר שעיקר ההוצאה הייתה לבניית תשתיות שישרתו צרכים של מדינת ישראל בעתיד - איננו אומר את האמת".