יש הכרעה בקרב על הבירה: ראש העיר המכהן, ניר ברקת, זכה בקדנציה נוספת וימשיך לחמש שנים נוספות. לאחר ספירת כל הקלפיות (מלבד קולות החיילים) בעיר הגדולה בישראל, ברקת זכה ל-51% מהקולות, ועו"ד משה ליאון - המועמד מטעם רשימת הליכוד-ביתנו - קיבל 45%. הניצחון הזה הגיע אחרי שעות ארוכות של מתח במטה של ראש העיר, בעקבות אחוזי ההצבעה הנמוכים בבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יום ההצבעה בירושלים היה מתוח מאוד לתומכיו של ניר ברקת. בסופו של היום נמצא כי רק 35.9% מבעלי זכות הבחירה בירושלים הגיעו לקלפיות, כשאחוזים גבוהים נמדדו בשכונות החרדיות ואחוזים נמוכים הרבה יותר נמדדו בשכונות החילוניות. המצב הזה הוביל לשעות ארוכות ומורטות עצבים במטה של ניר ברקת, עד שהחלו לזרום תוצאות האמת שהראו חד משמעית: ניר ברקת ממשיך לכהונה שנייה.

"הבחירות הללו היו אחד המירוצים הקשים והמורכבים ביותר, ואני רוצה להודות לתושבי ירושלים שנתנו לי מנדט להמשיך לעוד חמש שנים", אמר ניר ברקת סמוך לשעה שלוש וחצי לפנות בוקר במטה הבחירות שלו. "בחמש השנים התווינו דרך וחזון והוכחנו שהפוטנציאל האמיתי יכול להתגלות. הנחנו תשתית לקדם את ירושלים גם בקדנציה הבאה. יש לכולנו עוד עבודה, שמענו ביקורת ושמענו גם צרכים, ואני מבטיח שהכל נכנס לאוזן. כעת, אנחנו צריכים לפעול ביחד, לשים את המחלוקות בצד, זה לא זמן למריבות. זה הזמן לחבק, ואני מחבק את כל תושבי ירושלים", אמר ברקת.

מכה כואבת לליאון ודרעי. ברקת חוגג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
"מודה לתושבי ירושלים". ברקת | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ליאון: "אני לא באתי בשביל ג'ובים"

המועמד המפסיד משה ליאון זכה ל-45%, הישג מרשים בהתחשב בכך שעד לפני שלושה חודשים הוא היה תושב חוץ שאינו מוכר לתושבים. לתומכיו המאוכזבים אמר ליאון, "אני מאחל לירושלים המון הצלחה ואני מודה לליברמן שעשה מאמץ אמיתי. לא באתי בשביל ג'ובים, למרות שזה מה שחלק מהאנשים אמרו עלי".

אתמול (ג') פנו המועמדים לתומכיהם בקריאה לצאת ולהצביע: "היום משנים את סדר העדיפויות בירושלים!", כתב ליאון בחשבון הפייסבוק שלו. "צעירים, מבוגרים, עולים, תושבים ותיקים, שרים וח"כים - כולנו עם משה ליאון לראשות העיר ירושלים. יחד מביאים את הניצחון- צאו להצביע!". ברקת פנה לתושבים לאחר שביקר בכותל: "זהו יום גורלי לירושלים. נשאתי תפילה בכותל המערבי להצלחתה ובניינה של בירת ישראל. ירושלמים, היום כל אחד מכם הוא ראש העיר שקובע את גורלה ועתידה של ירושלים".

אין תמונה
לא הצליח לכבוש את העיר. ליאון

ראש הממשלה נמנע מלתמוך במי מהמועמדים

ניר ברקת נבחר לראשונה בבחירות ב-2008, אז אחוזי ההצבעה היו כ-43%, כאשר ברקת התמודד נגד ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה, ארקדי גאידמק ודן בירון וזכה ל53% מקולות המצביעים. למרות שבמהלך כהונתו הוא הצהיר מספר פעמים כי הוא תומך בראש הממשלה נתניהו וגם החליט לקרוא למחלף חדש בכניסה הצפונית לעיר על שמו של בנציון נתניהו ז"ל, אביו של ראש הממשלה, נתניהו נמנע מלתמוך פומבית במי מהמועמדים, לא בברקת ולא בליאון - שהיה מועמד מפלגתו, הליכוד-ביתנו.

מערכת הבחירות בירושלים הייתה אחת המרכזיות והמעניינות. ברקת, ראש העיר שכבר ניתן להחשיבו כוותיק, שאף להמשיך לקדנציה שנייה נוספת, אל מול הדמות החדשה שנכנסה להתמודדות - עו"ד משה ליאון. ליאון נחשב למקורב לאנשי ליכוד רבים, ש"ס וחלק מן הפלג החרדי אשכנזי, וקיבל רוח גבית משר החוץ לשעבר ואחד האנשים החזקים בפוליטיקה הישראלית, ח"כ אביגדור ליברמן.

ברקת קיווה במהלך המירוץ לאחוזי הצבעה גבוהים יותר, עקב ההערכה כי אחוז הצבעה גבוה ינטרל את התמיכה הקיימת למתמודד המרכזי נגדו, ליאון, בקרב הציבור החרדי המאורגן יותר. יממה לפני הבחירות, נערך עימות בחדשות 2 בין המועמדים, שהתקשו למצוא מילים חיוביות לומר אחד לשני.