תומך במתווה לא בפרוצדורה, ליברמן
"רוצים לשדוד קרקעות". ליברמן, ארכיון | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

על רקע העימותים ברחבי הארץ במחאה על ההפגנות נגד תוכנית פראוור להתיישבות הבדואים, הביע שר החוץ אביגדור ליברמן את תמיכתו בתוכנית וטען: "הבדואים מעוניינים לקבל רק את הגזר, פיצויים וקבלת קרקעות אחרות, אך פועלים באלימות נגד המקל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחשבון הפייסבוק שלו כתב ליברמן כי מאז ימי "חומה ומגדל" מצויה המדינה במאבק על קרקעות. "אנחנו נלחמים על קרקעות הלאום של העם היהודי ויש כאלה שבאופן מכוון מנסים לשדוד אותן ולהשתלט על עליהן בכוח".

יו"ר ישראל ביתנו הדגיש כי על הממשלה להתמודד עם הבעיה לפני שיהיה מאוחר מדי. "אין שום סיבה שבאום אל פאחם לא יבנו בניינים רבי קומות כפי שבונים בביירות, בקהיר ובעזה", קרא ליברמן, "גם שם אין רק בתים צמודי קרקע".

השר קרא לבנות בעבור האוכלוסייה הערבית ערים מודרניות. "אישורי בנייה זה לא רק ליהודים", כתב. לדבריו, בתחילה התנגדה ישראל ביתנו לתכנית פראוור אך הסכימה לתמוך בה לאחר שהשר לשעבר בני בגין אמר כי התוכנית זוכה להסכמה של כלל ראשי השבטים. "במציאות קרא ההפך", ציין יו"ר ישראל ביתנו.

בדואים, חיפה, הפגנה
הפגנה נגד תוכנית פראוור בחיפה | צילום: חדשות 2

טיבי: "חוצפה של מהגר ששדד קרקעות"

ח"כ אחמד טיבי מיהר להשיב אש. "זו חוצפה של מהגר שיושב על קרקע ששדד מבעליה הערבים. הבדואים בנגב לא שדדו קרקע ולא הגיעו לכאן לא במטוס ולא בספינה", קרא טיבי.

לטענתו, דברי ליברמן חושפים את הכוונה האמיתית מאחורי חוק פראוור. "הם קורעים את המסכה מפניה המכוערים של ממשלת ישראל - והיא נישול הערבים וגירושם מאדמתם לטובת יהודים. כך לא נוהגת מדינה הטוענת שהיא דמוקרטית".

טיבי המשיך ותקף את יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן הוא מהגר פשיסט שניתנו לו כלים שלטוניים כדי לנשל את הערבים הילידים מאדמתם , אוהליהם ובתיהם. פראוור לא יעבור ויהי מה".

ח"כ דב חנין (חדש) קרא לממשלה להודיע על הקפאת מהלכי קידום תכנית פראוור ועל פתיחת הידברות עם נציגי האוכלוסייה הערבית הבדואית. "על השולחן נמצאות תכניות חלופיות אמיתיות להסדרת הכפרים הלא מוכרים בנגב", אמר חנין. "צריך לקדם אותן במקום חקיקה דורסנית שהורסת כפרים, מגרשת אנשים מבתיהם ולא מציעה שום פיתרון לבעיות האמיתיות של חוסר השיוויון של האוכלוסייה הבדואית בנגב".

אקוניס: "תוצאה של הסתה פרעית"

סגן השר המקשר בין הממשלה לכנסת, ח"כ אופיר אקוניס, טען כי ההתפרעויות בישובים הבדואים הן "תוצאה ישירה של הסתה פראית מבית היוצר של חברי כנסת הערבים". אקוניס הוסיף: "כשחברי הכנסת מהסיעות הערביות אומרים שהחוק הוא הכרזת מלחמה, זה נופל על אזניים קשובות ומניע לפעולה את פורעי החוק".

ח"כ דני דנון (הליכוד) התייחס הערב למחאה נגד התכנית להסדרת התיישבות הבדואים בנגב וקרא לסיעת הליכוד לדון בדחיפות במתווה פראוור ביום שני הקרוב. "לא יתכן שאנחנו מוסרים אדמות מדינה והתמורה שאנו מקבלים היא אלימות חסרת גבולות", כתב דנון בעמוד הפייסבוק שלו.

עימותים נרשמו הערב בחורה שבנגב, בחיפה, בטייבה ובשער שכם בירושלים בין כוחות המשטרה לאלפי מפגינים נגד אישור תכנית פראוור, להסדרת יישוב הבדואים בנגב. עשרה שוטרים נפצעו באורח קל מיידוי אבנים בחורה, ובחיפה נפצע קל מפקד מחוז חוף כתוצאה מאבן שפגעה בידו. כ-15 מפגינים נעצרו במהלך העימותים.

מהי תוכנית פראוור?

תכנית פראוור היא הצעת חוק לפיה, המדינה תבצע מהלך של פינוי-פיצוי, לפיו יפונו כ-40 אלף בדואים מבתיהם, ובתמורה יוקמו יישובים חדשים שיזכו להכרה מצד המדינה.

התוכנית נקראת על שם אהוד פראוור, המשמש כראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה. פראוור עומד בראשות צוות שמונה ליישם את מסקנות ועדת גולדברג, שבדקה את מצב ההתיישבות הבדואית בנגב והמליצה על התכנית הנוכחית - שעומדת במוקד הסערה