"למה חברי הכנסת נכשלים בכל הקשור להוצאות כספיות?" - כך שואל היום בקול רם ח"כ וחבר ועדת האתיקה של הכנסת אריה אלדד בתגובה לחשיפת חדשות 2 אמש על השיפוצים הנדיבים מחשבון משלם המסים בדירתה של יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק.

את עיקר הביקורת מפנה אלדד דווקא לעבר מי שהיה מנכ"ל הכנסת באותו הזמן, אבי בלשניקוב, ומי שהיום מנכ"ל משרד מבקר המדינה. "בלשניקוב צריך היה להשעות את עצמו או לצאת לחופש", התרעם אלדד, בראיון לרשת ב' של קול ישראל ובשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, על כך שההוצאות המופרזות של איציק עברו תחת עיניו בלי שהוא דאג לפקח עליהם כראוי.

אלדד העלה את הבעייתיות בכך, לכאורה, שמצד אחד בלשניקוב, מתוקף תפקידו הנוכחי במשרד מבקר המדינה אחראי על הטיפול בבדיקת הנושא, אך מצד שני הוא גם היה כפוף לאיציק מתוקף כשהייתה יו"ר הכנסת.

אלדד מוצא טעם לפגם בכך שפקידי הכנסת הם שמחליטים מה מותר לשפץ ומה אסור. "האם נכון כי עובדי הכנסת הם אלו שינסחו ויאשרו את הנוהל?", שואל אלדד. "אני מציע שכל נושא של הטבות חומריות לא יועבר להחלטת הגורמים אשר מופקדים מעליהם אותם נבחרי ציבור או הכפופים להם כשם ששכר חברי הכנסת לא נקבע על ידם. ראוי שלא היועצת המשפטית תקבע איזו קרמיקה תותקן בביתו של יו"ר הכנסת".

דליה איציק. פורשת (צילום: אימג'בנק  -gettyimages)
דליה איציק. שיפוצים יקרים | צילום: אימג'בנק -gettyimages

על אף ביקורתו, כשנשאל אלדד על הפערים בין סגנון החיים של חברי הכנסת היום לסגנון חייהם של ראשי המדינה בעבר, מצא חבר הכנסת גם מקום לסנגר. "אני מניח שהדירה שלי היום אינה דומה לדירתו של מנחם בגין בשנות ה-60, כי החברה הישראלית השתנתה", אמר ח"כ אלדד. "אם יו"ר הכנסת או נשיא מדינה או אישיות אחרת מארחת גורמים רשמיים - לא צריך לארח אותם בבית בו הטיח מתקלף".

מסביבת מבקר המדינה אשרו הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי פרשת השיפוץ נמצאת "בתהליך של עבודה בנושא".

תנועת אומ"ץ פנתה בצהריים ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בדרישה להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית כנגד ח"כ איציק. "הפרשות מעלות חשד על פיו נהגה איציק, בין במישרין, בין בעקיפין, באמצעות מנכ"ל הכנסת ועובדי הכנסת לשפץ את דירתה הפרטית ולהפכה לדירת שרד, כדבריה – על חשבון כספי ציבור ובניגוד חמור להוראות החוק ולכללי המנהל התקין תוך חובת שמירה על טוהר מידות", אמרו בתנועה.

"אנו סבורים כי אף אבק של חשד זה חייב לבוא אל מפתנה של משטרת ישראל ולא לביקורת מבקר המדינה", הוסיפו באומ"ץ.

שיפוצים ב-70 אלף שקלים

אתמול חשפנו במהדורה המרכזית את פירוט השיפוצים והעובדות שמבקר המדינה בודק עתה. על פי הפירוט שהגיע לידי חדשות 2 עולה כי תוך זמן קצר מכניסתה לתפקיד, החלו בביתה של איציק שברחוב קדיש לוז עבודות נרחבות.

יו"ר הכנסת בחרה אדריכלית שתעצב לה את הסלון מחדש. השתיים בחרו רהיטים וצבע חדש על חשבון הכנסת, וגם 90 מטרים של קרמיקה איטלקית לריצוף הסלון והמרפסת בדירתה.

נדרש למסור את המסמכים. לינדנשטראוס (צילום: חדשות 2)
מבקר המדינה לינדנשטראוס. בודק | צילום: חדשות 2

כל זאת למרות שבנוהל שהוציאה הכנסת כתוב במפורש שמותר רק "עבודות צבע ושיפוצים קלים כתוצאה מבלאי סביר". "אני המלצתי על חנות שאני עובדת איתה הרבה פעמים", הסבירה המעצבת לחדשות 2. אף אחד לא מתווכח, וב-7 באוגוסט הכנסת ממהרת לשלם 20 אלף שקלים.

ב-30 באוגוסט 2006, שלושה ימים אחרי שכבר הוציאו בכנסת העברת תשלום על הקרמיקה, נזכרו שם לבקש הצעות מחיר משני ספקים אחרים, למרות שהכנסת לכאורה כבר הוציאה העברת תשלום וההליך חסר טעם. 

על פי הפירוט, למשלם המסים עלו השיפוצים לא פחות מ-70 אלף שקלים שיצאו מתקציב הכנסת. בנוסף לקרמיקה שולמו אלפי שקלים על ספה, שולחן, צבע ושורה של פרטי ריהוט שונים.