ועדת השרים לחקיקה אישרה היום לקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ יריב לוין (ליכוד) לפיה גיל הנישואין החוקי בישראל יועלה מ-17 ל-18. משמעות האישור היא לראשונה, תמיכה של הממשלה בהצעה שנוסחה עוד ב-2004.

בהמשך השבוע תצביע מליאת הכנסת על הצעתו של ח"כ לוין וכן על הצעה נוספת שהגישה ח"כ חנין זועבי (בל"ד) בנושא, שלא הובאה היום לוועדת השרים. היוזמות נועדו למנוע נישואין בכפייה של קטינות, בעיקר במגזר החרדי והערבי.

"ההצעה הזו באה להציב את ישראל בשורה אחת לא רק עם המדינות המתקדמות בעולם, אלא גם עם רוב השכנות באזור שבהן גיל הנישואים המותר הוא 18 ומעלה", הסביר יוזם ההצעה, ח"כ לוין, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "זה נועד לצמצם את התופעה הפסולה והבעייתית בשל נישואי קטינים, שמהווה משקולת על מי שמשתייך לאוכלוסיות האלה לרכוש השכלה ולפתח קריירה. זהו צעד חברתי ממעלה ראשונה וגם צודק ונכון".

לוין הסביר כי קיים פער מגדרי ניכר בין מי שנופל קורבן לתופעה: "בנישואי קטינים ישנם עשרות יחידות של בנים מדי שנה שנישאים לפני גיל 18, בעוד שמספר הקטינות מגיע לאלפים. זה נובע מכך שבחלק מהחברות המסורתיות, ההתייחסות אל האישה ואל רצונה להינשא שונה מזו שאנחנו מקבלים ורוצים לראות".

באמצעות החוק, מקווה לוין "להגן גם על אותן הנשים שנמנות על קבוצות האוכלוסיה האלה ולא להפקיר אותן לגורלן כפי שנעשו הדברים עד היום. הניסיון מלמד שנישואים בגיל הזה מגיעים הרבה פעמים אחר כך לגירושין, לאלימות במשפחה ולעוני. החברה כולה משלמת עליהם מחיר".

גם ח"כ זועבי בירכה על קידום היוזמה. "מדובר בחוק בעל השלכות חשובות על כלל החברה בכל הנוגע זכויות האישה ומעמדה", נמסר בהודעה מטעמה. "נישואי קטינות עלולים לגרום לפגיעה חמורה בבריאות האישה וכן למנוע את שילובה במערכת החינוך, בהשכלה גבוהה ובשוק העבודה".

אלפי קטינות נישאות בשנה

הצעת החוק נוסחה כבר ב-2004 על ידי המועצה לשלום הילד, אך טורפדה מספר פעמים עקב לחץ של חברי כנסת ושרים מהמגזר החרדי.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו הבוקר בעיתון "הארץ", ב-2008 נישאו בישראל 1,455 קטינות בנות 17 ועוד 636 נערות בנות 16 או פחות. מספר הקטינים עד גיל 17 שנישאו ב-2008 עמד על 69 בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק