האם שר המשפטים פועל לפי החוק הישראלי, או לפי חוקי התורה? "להחזיר עטרה ליושנה - שמשפט התורה יהיה המשפט המחייב במדינת ישראל, היא באמת הדרך הראויה להנחיל לנו את משפט התורה בצעדים, צעד אחר צעד" - כך אמר יעקב נאמן אמש בכנס הרבני שנפתח בירושלים.

השר חזר מספר פעמים על הביטוי "להחזר עטרה ליושנה" אפילו יותר ממארח הכנס, ששלח הודעה מצולמת - הרב עובדיה יוסף. "יש החזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, את דברי התורה הראשונים והאחרונים שבהם יש פתרון מלא לכל השאלות שאנו עוסקים בהם", אמר.

מלשכת שר המשפטים נמסר בתגובה כי "בהמשך לפרסומים בנוגע להתבטאותו של שר המשפטים בכנס רבנים אמש, שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן מבהיר כי אין בדבריו אלה משום קריאה להחליף את חוקי המדינה בחוקי ההלכה, לא במישרין ולא בעקיפין. השר דיבר באופן כללי ורחב על השבת עטרת המשפט העברי ליושנה ועל חשיבות המשפט העברי בחיי המדינה".

"הרעיון הזה יותר ממטריד"

הקהל בכנס הרביעי קיבל בתשואות את חזון מדינת ההלכה של שר המשפטים נאמן וזה לא מפתיע. מי שלא מקבלת את הדברים היא יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. "דברי השר צריכים להדאיג כל אזרח בישראל", אמרה בראיון לגלי צה"ל.

לדבריה, "הרעיון להחליש את המשפט או את החוק הישראלי ומעבר להלכות התורה מחזיר אותנו לימים של מדינת הלכה. יש בעיה מאוד קשה שנוגעת גם לנשים, יש תהליכים של מי שרוצה להיות חלק מהחברה ונאמר לו שהוא לא יכול להיות חלק מהחברה". עוד אמרה לבני, כי "זה תהליך שהוא יותר ממטריד".