נואמים מכל הקשת הפוליטית, ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
עצרת לזכר רבין, ארכיון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

שינוי ברשימת הנואמים בעצרת לזכר ראש הממשלה שנרצח יצחק רבין: היום (חמישי) סוכם שתמר זנדברג, יו"ר מרצ, תנאם בעצרת הזיכרון שתתקיים בשבוע הבא. זנדברג דנה בנושא עם יו"ר "דרכנו" קובי ריכטר - יו"ר התנועה שמארגנת את העצרת יחד עם מפלגת "העבודה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השבוע פורסם במהדורה המרכזית כי יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ביקשה לצרף את זנדברג לרשימת הנואמים. זנדברג חשפה כי השתתפותה בעצרת הותנתה בהשתתפות גורם ממפלגת "הבית היהודי". 

"מהלך דרמטי לחיזוק השמאל", תמר זנדברג (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
תנאם. זנדברג | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

"אנו שמחים לעדכן כי גם יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, תנאם בעצרת לזכרו של רה"מ יצחק רבין ז"ל ושמחים שאי ההבנה מול מפלגת מרצ מאחורינו", נמסר מתנועת "דרכנו". עוד נמסר: "כפי שהובטח, בעצרת ינאמו נציגים מכל קצוות הקשת הפוליטית, ורשימת הנואמים והאמנים שיופיעו בעצרת תפורסם בימים הקרובים. אנו קוראים לכולכם ולכולכן, להגיע לכיכר רבין ב-3 בנובמבר, ולהשמיע ביחד קול רם וברור כנגד קולות ההסתה, השנאה והפילוג בישראל".

זנדברג הוסיפה: "עצרת רבין היא אירוע מכונן ומשמעותי שאי אפשר לדמיין ללא השתתפותה של מרצ. מפלגת מרצ מייצגת מאות אלפי ישראלים שדבקים בדרך השלום ובדרך רבין. אני שמחה שהנושא נפתר ומודה לקובי ריכטר".

לפיד. התנה את הנאום (צילום: פלאש 90, חדשות)
לפיד. התנה את הנאום | צילום: פלאש 90, חדשות

השבוע פורסם במהדורה המרכזית שיאיר לפיד התנה את השתתפותו בעצרת הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בהשתתפותו של נציג מהצד הימני של המפה הפוליטית. רק לאחר שהשר צחי הנגבי (הליכוד) אישר את השתתפותו באירוע, אישר גם לפיד את השתתפותו שלו. לדברי לפיד, "רבין היה ראש הממשלה של ישראל כולה – מרכז, ימין ושמאל – וכך יש לכבד את זכרו".

 מוקדם יותר החודש נודע כי יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, סירב לנאום באירוע חרף בקשת המארגנים. במכתב ששלח אדלשטיין לתנועה כתב כי "חשבתי שכחצי יובל לאחר הרצח הנתעב נוכל לגבור על ההטיות הפוליטיות ולכנס ערב זיכרון מאחד, בו נתמוך יחד בערכים המכוננים של החברה הישראלית: שותפות גורל וייעוד, ערבות הדדית והקפדה על דרכי שלום גם בשעת מחלוקת. אך לצערי, נראה שהשעה עוד לא כשרה לכך".

"משהבנתי כי גם השנה מתכננים גורמים מסוימים לצבוע את העצרת בצבעים פוליטיים בוהקים, החלטתי שלא לקחת בה חלק", הסביר יו"ר הכנסת. "את דברי הזיכרון הממלכתיים שלי אשמיע במליאת הכנסת, בטקס אותו אנו עורכים בה בכל שנה ושנה".

הסירוב מגיע ככל הנראה על רקע ההבנה של אדלשטיין כי חרף הכוונה המוצהרת של המארגנים לארגן אירוע ובו ייצוג לכלל הדעות, במפלגות השמאל עדיין מתכוונים להגיע לכיכר עם שלטים ודגלים – דבר שיצבע את האירוע בגוונים פוליטיים-מפלגתיים מובהקים.