צפו בהאשמות השרה רגב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
שרת התרבות מירי רגב | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הגדלת התקציב והטלת תקנות חדשות על הלקטורים: הצעת חוק הקולנוע אושרה אתמול (שני) בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. 44 ח"כים הצביעו בעד החוק ו-32 הצביעו נגד. לפי החוק, מקורותיו של תקציב הקולנוע יהיו התמלוגים שמשולמים למדינה לפי הוראת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. קרנות הקולנוע יעסיקו לקטורים לפי מבחני תמיכה שיקבעו לפי החוק ובנוסף כל הלקטורים יהיו מתוך מאגר שתנהל מועצת הקולנוע - ויצטרכו לעמוד בתנאים מסוימים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

על פי ההצעה, שרת התרבות תקבע את הסכום שיוקצה לטובת המסייעים ליצירה ישראלית, שלא יהיה פחות מ-15% מהתקציב ולא יעלה על 20%. במקביל סוכם כי יתווסף לתקציב השנתי של הקולנוע סכום של 20 מיליון שקלים בשנה.

"יש מי שבוחר לזרוע היסטריה ויש מי שבוחר לעשות היסטוריה, לא עוד מועדון סגור ולא עוד הורדת מסך, אלא דווקא, הציבור הישראלי כולו ייקח חלק בתעשיית הקולנוע הישראלית השגרירה שלנו גם בעולם", אמרה שרת התרבות רגב עם אישור החוק. "הגיע הזמן שחוק הקולנוע יאפשר קולנוע למגזרים השונים. שנה וחצי בדקה הוועדה את הקולנוע הישראלי, איפה יש דבר כזה שלקטורים נבחרים על ידי הקרנות? זה כמו לתת לחתול לשמור על השמנת".

השרה האשימה את מתנגדי החוק וקראה להם "חפיפניקים": "התרבות לא מעניינית אתכם, הגיע הזמן להכניס קולות חדשים למועדון הסגור. אנחנו נאפשר קולנוע ציוני יהודי ערבי וחרדי, ואלה הם דברים חדשים שלא היו".

מנגד תקפו באופוזיציה את החוק. חבר הכנסת יוסי יונה מהמחנה הציוני אמר: "החוק הזה הוא חוק רע, בשל תוכנו ובשל הנסיבות שבא לעולם. סיימנו את הכנס האחרון בצרימה, משום שהצלחנו לסכל את החוק הזה באופן חלקי".