@001@"אני במקום אחר לגמרי": בשנה האחרונה חבר הכנסת עמיר פרץ הוריד פרופיל ציבורי והעלה תהיות בנוגע לתכנון מהלך נגד יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. בריאיון לאמנון אברמוביץ' הפריך שר הביטחון לשעבר את הטענות וסיפר על ההתמודדות עם מחלת הסרטן שגרמה לו להתרחק מהחיים הפוליטיים ומעייני הציבור. פרץ מתייחס גם לאפשרות שיתמודד לנשיאות המדינה, להפסד בפריימריז בעבודה וגם לא חסך בביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כשנשאל על ההפסד בפריימריז של מפלגת העבודה, בהם ניצח גבאי, אמר פרץ שההפסד היה מפתיע ולאחר שקיבל את ההודעה על ההפסד הרגיש "תחושת החמצה לא פשוטה". למרות היריבות בין פרץ לגבאי הצהיר השר לשעבר כי אין לו כוונה לחתור תחתיו: "אבי גבאי הוא ראש המפלגה. הדבר האחרון שחשבתי עליו זה לחתור תחתיו. אני לא שם, אני במקום אחר לגמרי".

גבאי. לא יתמודד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"הדבר האחרון שחשבתי עליו זה לחתור תחתיו" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

פרץ חשף במהלך הריאיון כי בתקופה האחרונה הוא התמודד עם מחלת הסרטן. "לפעמים אתה נקלע לדברים הרבה יותר משמעותיים", סיפר. לאחר שנשלח לבדיקות מקיפות בבית החולים בעקבות חשד שעלה אצל רופאו הוא קיבל את הבשורה הקשה - הוא סובל מגידול סרטני.

"התחלתי תהליך של אי וודאות, התמודדות, טיפולים, ניתוחים ובכל התקופה הזאת אפילו הילדים שלי לא ידעו מזה", סיפר פרץ. לפני ימים ספורים הוא קיבל את הבשורה כי גופו נקי מסרטן ולכן החליט לחשוף זאת בתקשורת. "כל התקופה הזאת שמרתי כי לא רציתי את כל הרעשים מסביבי. לא רציתי שאף אחד ירחם עליי ושזה יהפך להיות חלק שיח ציבורי סביבי", סיפר.

"לא מקבל החלטות בזמן" (צילום: דוברות הכנסת, חדשות)
"לא מקבל החלטות בזמן" | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

כשנשאל אם הוא מרגיש שנקלע לדרך ללא מוצא בחייו הפוליטיים, השיב פרץ שהמדינה היא זו שנקלעה לדרך ללא מוצא. "שם הבעיות - המדינה נמצאת בדרך ללא מוצא בנושאים המדיניים והחברתיים", אמר. על ציפי לבני, שפרשה ממפלגת העבודה כדי להקים מפלגה חדשה, ואז הקימה יחד עם ח"כ לשעבר יצחק הרצוג את "המחנה הציוני", אמר: "אין ספק שהיא בשלה להיות ראש ממשלה. הציבור כמה לראות את כל הכוחות הטובים במחנה של המרכז-שמאל מתאחדים כדי להחליף את ביבי".

על הרצון להיות נשיא המדינה: "ימים יגידו - הכל פתוח"

למרות תמיכתו בהחלפת ראש הממשלה, פרץ מבהיר כי הוא מתנגד לסיסמה "רק לא ביבי" ועומד על כך שזוהי טקטיקה פוליטית שגויה: "אלה לא ערכים. זה לא דבר שאפשר לבוא לציבור איתו". למרות זאת, פרץ אומר שהוא מודאג מכך שראש הממשלה נתניהו, כך לטענתו, לא מקבל החלטות בזמן: "את מה שהוא יכול לקבל במחיר זול הוא מקבל אחר כך במחיר יקר".

חבר הכנסת לא חסך בביקורת על אופן ניהול המדינה מבחינה ביטחונית. "אני חושב שבגזרה הצפונית הם פועלים באזורים נכונים, אבל בדרום הם עושים את כל הטעויות האפשריות. המאמץ המתמשך לנטרל את אבו מאזן יעלה לנו ביוקר כי המדינה לא שוקלת שיקולים אסטרטגיים", אמר פרץ והוסיף: "האם מישהו יודע מה יקרה ביום שאבו מאזן ייעלם?".

כשנשאל אם הוא חשב על תפקיד נשיא המדינה, שיבח פרץ את הנשיא הנוכחי רובי ריבלין שלטענתו "מתנהג כמו דמוקרט אמיתי". לדבריו, "כשיגיע הזמן לקבל החלטות בנושא הזה אני לא אקל ראש. היום אני נאבק יחד עם מפלגת העבודה, וימים יגידו - הכל פתוח".