נתניהו בוועדת חוץ וביטחון, ארכיון
דיכטר ונתניהו בוועדת חוץ וביטחון, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אבי דיכטר, איים לאחרונה על חברי הכנסת בוועדה כי יצטרכו לעבור בדיקת פוליגרף - וזאת כחלק מהניסיון להילחם בתופעת ההדלפות מדיוני הוועדה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרקע לדבריו של דיכטר הוא פרסום מספר ציטוטים של בכירים במערכת הביטחון ובדרג המדיני, שהגיעו בשבועות האחרונים לוועדה - וגילו לאחר מכן שהדברים החסויים שאמרו לח"כים הגיעו לתקשורת. ספציפית, השיח בנושא הפוליגרף התעורר לאחר הסקירה שנתן ראש המערך המדיני במשרד החוץ, אלון אושפיז, שציטוטים ממנה פורסמו ב"החדשות".

בנוסף, ל"החדשות" נודע כי דיכטר זימן את חברי הכנסת למעין "שיחת נזיפה", ובה הבהיר כי ההדלפות מהוועדה פוגעות באמון שהיא מנסה לייצר עם גורמים שמגיעים לדבר בה, והתריע כי זה לא יכול להימשך. דברים דומים נאמרו גם בחדר הסגור בישיבת ועדת החוץ והביטחון האחרונה השבוע, ובה הופיע ראש השב"כ נדב ארגמן.

"התחושה היא שדיכטר מחפש דרך להתמודד עם ההדלפות, ויש חברי כנסת לא מעטים שגם מסכימים איתו והציעו את זה בפומבי", אמר גורם שמעורה בדברים ל"החדשות". ח"כ דיכטר אישר את הפרטים והגיב לידיעה בזו הלשון: "אכן עסקתי בנושא הזה מול חברי הוועדה".

דיכטר וארגמן בוועדה, השבוע
דיכטר וארגמן בוועדה, השבוע | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

ההערכות של הבכיר במשרד החוץ שדלפו מהדיון הסגור

לפני כשבועיים דיבר בוועדה ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון אושפיז. במהדורה המרכזית נחשף שאושפיז הזהיר מפני עיכוב בפרסום תוכנית השלום של טראמפ ואמר שהעברת שגרירויות לירושלים אינה יעד של משרד החוץ. לדברי ארבעה חברי כנסת שנכחו בדיון הסגור, אושפיז דיבר בפתיחות על שורת נושאים ולא חשש לומר דברים שהיו קצת פחות נעימים לאוזן. אושפיז העריך בדיון כי מתקרבת השעה שבה תונח לפתחה של ירושלים תוכנית שלום - עם טראמפ או בלעדיו.

"אם הנשיא טראמפ לא יניח תוכנית בין ירושלים לפלסטינים מספר שבועות אחרי בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר - הצרפתים יגישו תוכנית", אמר אושפיז. "הם מחכים שהוא יעבור את הבחירות ולאחריהן מהר מאוד ידרשו ממנו: או שאתה מציג - או שאנחנו מציגים".

הבכיר התייחס גם לבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב והעריך שיהיו להן השפעות קריטיות על ישראל. "שליש מהחברים עומדים להתחלף ולא ברור האם כולם בעדנו", אמר אושפיז. "אנחנו בעצם מתחילים מאפס. אנחנו מעריכים שהדמוקרטים יתחזקו בבחירות ולכן יש השפעה על ישראל כתוצאה מההשפעה שלהם על טראמפ".

בתוך החדר התייחס ראש המערך המדיני גם לסוגיית עזה, למגעים הבין לאומיים להסדרה ובעיקר למאמצי ההסברה של ישראל אל מול מה שמתרחש בגבול. "אנחנו לא מצליחים לשכנע דיפלומטיים ואנשי ממשל שביקרו בעזה", סיפר לחברי הכנסת. "מול המצב ההומניטרי בעזה לאנשים שלנו אין יותר מדי מה לעשות. לא יעזור כלום".

אושפיז הפתיע את הח"כים כשהצהיר שהעברת שגרירויות זרות לירושלים - תהליך שראש הממשלה נתניהו וסגנית שר החוץ חוטובולי הציבו לעצמם כיעד - לא המטרה שהוצבה למשרד החוץ. "העברת השגרירויות היא לא משימת יעד שניתנו לנו", אמר אושפיז. עוד הוסיף הבכיר: "זה עניין פוליטי. זה לא התפקיד שלנו לשכנע שגרירויות לעבור לירושלים, זה לא הוגדר כמשימת עבודה למשרד החוץ. לפעמים זה דורש מאיתנו להתערב בעניינים הפנימיים של מדינה כלשהי - וזה לא פועל לטובתנו".

אבי דיכטר מסר בתגובה כי הוא לא איים בפוליגרף אבל עסק בנושא ההדלפות עם חברי הכנסת‎.