לא תתמודד לכנסת ה-21. חנין זועבי (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
חברת הכנסת חנין זועבי (ארכיון) | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) מתחה ביקורת חריפה על חוק גירוש משפחות המחבלים שעבר היום (רביעי) בקריאה טרומית במליאת הכנסת והגדירה טרוריסטים ומחבלים כ"לוחמי חופש". בציוץ בחשבון הטוויטר שלה כתבה זועבי: "ענישה קולקטיבית של בני משפחה של לוחמי חופש פלסטינים, עם או בלי הליך משפטי, מהווה פשע מלחמה כמו גם עבירה מוסרית. האג ממתין, ואנחנו צריכים לעשות הכל על מנת שהפושעים האמיתיים יועמדו לדין".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר התייחסה גם שרת המשפטים איילת שקד לחוק ובירכה על אישורו בטרומית, חרף התנגדות חריפה של היועץ המשפטי לממשלה וגורמים משפטיים נוספים: "עברנו משיח של פינוי לשיח של הסדרה".

גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הביע שביעות רצון מהמהלך: "הבית הזה מעביר מסר חד משמעי לאויבנו - מי שחושב שבטרור הוא יחיש אותנו, ישיג את ההפך הגמור". מנגד, חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) התנגד למהלך: "זו לא אדמת מדינה, אלא אדמה כבושה שמיועדת למדינה הפלסטינית".

ציוץ של חנין זועבי (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של חנין זועבי, חדשות)
צילום: מתוך חשבון הטוויטר של חנין זועבי, חדשות

במהלך הדיון בקבינט בתחילת השבוע, פרקליט המדינה שי ניצן ניסה לשכנע את ראש הממשלה להימנע מקידום ההצעה לגירוש המשפחות. "אתם מבינים שמדובר בעניין דרמטי ולא פשוט שבמודע מעבירים חוק שאומרים עליו שהוא לא חוקתי", אמר ניצן לנתניהו. "יש לך השפעה על תדמית המדינה והממשלה. זה קורה פעם בארבע שנים והיום זה קרה פעמיים". הבכירים אף איימו כי החקיקה עלולה להוביל למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג.

נתניהו השיב "זה באמת קורה פעם בארבע שנים", כשכוונתו הייתה לבחירות המתקרבות. השרים לא רצו להצביע על החוק במהלך הדיון בקבינט והותירו אחריהם פתקים עם הצבעתם ועזבו את המקום - כך שהדיון המשפטי שהתקיים לא היה רלוונטי שכן ההצבעה נקבעה מראש.

גורמים משפטיים אומרים כי "בממשלה מדברים על משילות, אבל בעצם רוצים לפעול בלי חוק. זה מתאים למשטר שהוא לא דמוקרטיה. לא מעניין אותם לא החוק בארץ ולא החוק בעולם, זה מתסכל מאוד".