בנימין נתניהו בפתיחת כנס החורף של הכנסת
רה"מ נתניהו: "מוטרד מצנזורה" | צילום: אסתי דזיובוב\TPS, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי הוא מתנגד לחוק הפורנו של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "אני מוטרד מחוקים שמבקשים לצנזר רשתות חברתיות ואינטרנט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עצרתי בזמנו את 'חוק הפייסבוק' למרות שכוונת החקיקה הראשונית של גלעד ארדן הייתה טובה", הוסיף ראש הממשלה. "אותו דבר נכון גם על מה שמכונה 'חוק הפורנו'. אנחנו לא רוצים שילדים ייחשפו לתכנים פוגעניים אבל החשש שלי הוא שלאינטרנט, מרחב שבו אין רגולציה ממשלתית, תכנס רגולציה".

נתניהו אמר כי הוא יפגש עם ח"כ זוהר על מנת ללמוד את החוק ולראות איך ניתן להתגבר על הבעיות. "מי יקבע איזה תוכן מותר ואיזה תוכן אסור?", תהה ראש הממשלה. "מי יקבע את הפרשנויות? צריכים להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה".

חוק הפורנו ירוכך | צילום: Kwanchai Chai-udom, חדשות

ח"כ מיקי זוהר התייחס לדברי ראש הממשלה. "הנוסח הסופי של החוק מצויין ואני בטוח שרה"מ יתמוך בו, מסר זוהר. "המטרה היא אך ורק הגנה על קטינים ומתן אפשרות לבגיר להכריע בעבור עצמו. אין ראוי מזה למען ילדי ישראל והבטחת עתידה של החברה שלנו בכל מה שקשור למניעת הטרדות מיניות והחפצת נשים".

ביום שישי האחרון פורסם שהחוק, שעורר סערה בוועדות שעסקו בו בתקופה האחרונה בשל היעדר מידתיות, ישונה וירוכך במטרה להעביר אותו בהצבעה שאמורה להתקיים ככל הנראה השבוע במליאת הכנסת. על פי ההצעה החדשה, שאותה הגישו חברי הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), ספקיות האינטרנט לא יחסמו את הגישה לפורנו באופן אוטומטי, אלא ישלחו ללקוחות הודעות ובהן יידעו אותם על האפשרות לחסום את האתרים.

זוהר.
ח"כ זוהר | צילום: פלאש 90, חדשות

לפי ההודעה שתישלח, הלקוחות יוכלו לבחור מתוך שלוש אופציות: סינון מלא מפורנו, סינון עם קוד שמאפשר גלישה לבגיר בלבד ואפשרות שלא להיות כלל בשירות. ההצעה מפרטת כי אם אחרי שלוש פנויות למנוי לא יתקבל מענה אזי הוא יהיה מסונן חלקית, כלומר יידרש להציג קוד באופן אוטומטי.

עימות חריף בדיון על החוק

כמו כן, הלקוחות שביקשו שלא להיות תחת סינון כלל יקבלו פעם בשלושה חודשים הצעה חודשת לסינון.

בחודש שעבר התקיים עימות חריף בין חברי ועדת הכלכלה שבה דנו על חוק הפורנו ללא השינוי המוצע. החוק ספג התנגדות מגופים רבים ובהם משרד התקשורת שלא רצה לפקח על הספקיות וטען כי יש להגביר את האחריות ההורית.

זוהר, שזעם על הדיונים שהתקיימו בוועדת הכלכלה, החליט להקים ועדה מיוחדת שתעסוק בנושא, אך גם בדיונים שהתקיימו בה נשמעה התנגדות תקיפה לחוק. זו הסיבה שמועלם וזוהר החליטו לרכך את ההצעה ולהביא דווקא אותה להצבעה בכנסת.