תאונה בכביש 6, ארכיון (צילום: דוברות מד"א, חדשות)
תאונה בכביש 6, ארכיון | צילום: דוברות מד"א, חדשות

תאונות הדרכים, שנגרמות לפי החשד מהסחת דעת כתוצאה משימוש בטלפונים הניידים, הולכות ומתרבות. השוטרים נתקלים בקושי מכיוון שאינם יכולים לערוך חיפוש בטלפון של הנהג בזירת התאונה - אך הערב (שני) פורסם במהדורה המרכזית כי השר ארדן מקדם בכנסת מהלך בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כיום, כשמתרחשת תאונת דרכים, אסור לשוטרים בשטח לערוך חיפוש בנייד של הנהג. במקרים מסויימים הם יכולים לבקש צו מבית המשפט והם גם ניתנים בדרך כלל, אבל זה קורה רק במקרים החמורים ביותר וכך אפשר לשבש ראיות, קשה להעמיד לדין וקשה להשיג הרתעה. השר ארדן קיבל פניות על כך משוטרים בשטח, וגם הבין שאין מסד נתונים מסודר על תופעת השימוש בנייד בגלל הפרוצדורה המסובכת הזו. על כן, החליט ארדן ליזום חוק חדש שייתן לשוטרים את הסמכות להסתכל בניידים במקרה שם תאונה שיש בה נפגעים - פצועים או הרוגים.

יעקוב באופן אישי אחר החקירה, ארדן (צילום: החדשות)
השר ארדן, ארכיון | צילום: החדשות

כדי לשמור על הפרטיות וכדי שהחוק יהיה מידתי, הוחלט כי החוק יקבע שמדובר בחיפוש שטחי בלבד שיאפשר רק לבדוק אם היה שימוש בנייד - כלומר, אם במקרה נמצא מידע מפליל אחר בנייד, אסור יהיה לעשות בו שימוש כדי להעמיד לדין על עבירות אחרות מלבד עבירות תנועה.

החוק יוצג כבר מחר בכנסת ביום המודעות לתאונות דרכים. הוא יוגש כהצעת חוק ממשלתית, ואם יקודם במהירות יוכל בקרוב להקל על המשטרה להעמיד לדין נהגים שהשתמשו בנייד - וכך גם ניתן יהיה לדעת עד כמה התופעה באמת נרחבת.