נפתלי בנט ואביגדור ליברמן (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, יונתן סינדל, חדשות)
בנט וליברמן | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, יונתן סינדל, חדשות

סיבוב נוסף נרשם היום (ראשון) בעימות המילולי בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לבין שר החינוך נפתלי בנט. יו"ר הבית היהודי אמר בריאיון לכאן-רשת ב' כי התנגד להעברת 15 מיליון דולרים בכסף קטרי לתוך רצועת עזה. בתגובה יו"ר ישראל ביתנו אמר כי בנט דווקא תמך בצעד: "או שבנט סובל מאובדן זיכרון, או שהוא פשוט משקר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר בנט אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי כי הוא נלחם נגד הכסף הקטרי שהועבר בסוף השבוע לחמאס דרך מעבר ארז. "בדרך שזה נעשה זה דמי פרוטקשן", אמר השר בנט. "כבר ביולי קראתי לזה ככה. אתה אולי קונה שקט בזמן הקצר, אבל אתה מרגיל את הצד השני שהוא יכול להפעיל אלימות כדי להשיג אינטרסים".

יו"ר הבית היהודי ציין כי כל עוד אפשר היה להילחם במהלך, הוא ניסה למנוע אותו בכול כוחו. "לצערי במקרה הזה היו יותר מדי כוחות שמשכו לכיוון ההפוך", אמר בנט. "מלכתחילה הצגתי תפיסה הפוכה. במשך 10 חודשים אמרתי שצריך להרוג מחבל שמשגר בלוני תבערה ומגיעים לגדר".

כעבור זמן קצר השר ליברמן השיב אש בחשבון הטוויטר שלו. "בניגוד אליי, שהתנגדתי נחרצות להסדרה מול חמאס ובמיוחד להעברת הכסף, בנט תמך מלכתחילה גם בכסף, גם בדלק הקטרי ואף הציע להכניס 5,000 פועלים מעזה לישראל", כתב ליברמן.

הכסף הקטרי ברצועה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
הכספים שהועברו לחמאס | צילום: רויטרס, חדשות

שר הביטחון הוסיף: "בנט התנגד לכל פעולה צבאית נגד חמאס והאחריות על הפרוטקשן היא עליו ועל מפלגתו. בישיבה המכרעת לפני כשבועיים, היחיד מכל חברי הקבינט שהתנגד להעברת הכסף לחמאס היה שר הביטחון".

ביום שישי בבוקר הועברו לעזה 15 מיליון דולרים לטובת תשלום משכורות לפקידי חמאס בעזה. במספר מזוודות שהועמסו על רכב משוריין הגיע הכסף הקטרי לרצועה, על רקע הדיווחים המתגברים על מגעים להסדרה בין ישראל לחמאס. הכסף שהגיע במזומן הועבר תחילה דרך מעבר אלבני שבגבול עם ירדן, ולאחר מכן נכנסו לשטח רצועת עזה דרך מעבר ארז.

בישראל קיים חשש שהכסף הקטרי ישמש לתפעול מערך הטרור של ארגון חמאס. לפי גורם ישראלי, הכסף מיועד לחלוקה על פי רשימות שנבדקו בישראל בתהליך מוסכם שגיבשו גורמי התיווך. אם תהיה חריגה מהרשימה, התהליך צפוי להיפסק. העברת הכסף גובשה לאחר שאבו מאזן סרב לשלם את משכורות הפקידים בעזה.