רה"מ בביקורת על הנגבי (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
רה"מ בביקורת על הנגבי | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות דבריו של השר צחי הנגבי הבוקר (חמישי), שלפיהם שיגור מאות הרקטות על ידי חמאס הוא תגובה מינורית כי יש הבדל בין ירי לעבר עוטף עזה לבין ירי על תל אביב. ראש הממשלה נתניהו הגיב והבהיר: "שולל לחלוטין את ההבחנה בין העוטף לבין תל אביב". בכירים נוספים בליכוד מתחו ביקורת על הנגבי וקראו לו לחזור בו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו ‎

בריאיון לתכנית דקל-סגל אמר הנגבי כי "תושבי הדרום לא זניחים, אבל יש הבדל בין ירי על בירתה הכלכלית של ישראל ונתב"ג עם כל המשמעויות העצומות של כך, לבין ירי על העוטף".

הפגיעה הישירה בבניין באשקלון השבוע (צילום: רויטרס, חדשות)
פגיעה ישירה של רקטה בבית באשקלון | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו הדגיש בתגובתו כי "התוקפנות של חמאס איננה 'מינורית'. אין הבחנה בין הירי של חמאס לעבר יישובי הדרום לבין ירי לכל אזור אחר במדינת ישראל". גם שרים בליכוד  יצאו נגד הדברים. שרת התרבות מירי רגב כתבה בטוויטר כי האמירה לא היתה במקומה והנגבי טעה: "כפי שאמרתי השבוע בסיורי בשדרות ובשדות נגב - דין עוטף עזה כדין תל אביב. כל ירי שמסכן את שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל בכל מקום, חייב לייצר תגובה קשה וזהה".

שר המדע אופיר אקוניס הפציר בהנגבי לחזור בו וכתב: "דברי השר הנגבי אינם מתקבלים על הדעת ואינם משקפים את עמדת הליכוד". ח"כ אורן חזן צייץ: "בדיוק לזה התכוונתי כשאמרתי שעל הממשלה לחשב מסלול מחדש בנושא הביטחוני".

אזרחים עם רסיסי רקטה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
אזרחים עם רסיסי רקטה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

 

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' היה נחרץ הרבה יותר והזהיר כי דברי הנגבי מהווים סכנה לליכוד: "אם ‎צחי הנגבי לא מודח היום מהליכוד. לליכוד אין יותר זכות קיום".

גם באופוזיציה מיהרו לגנות את דברי השר. יושב ראש המחנה הציוני אבי גבאי כתב: "על פי צחי הנגבי על תושבי תל אביב אסור לחמאס לירות. על תושבי הדרום מותר לירות". הוא תקף את התנהלות הממשלה מול המציאות בדרום וואמר כי "על פי הממשלה אי אפשר להגן על תושבי הדרום. שלטון שאין לו ערכים, שמבדיל בין דמם של אזרחי ישראל, חייב ללכת הביתה".

יושב ראש מפלגת יש עתיד יאיר לפיד בחר גם הוא לתקוף את הליכוד וציין כי זו לא פעם ראשונה שלפי המפלגה "יש הבדל בין תושבי עוטף עזה לתושבי תל אביב". לדברי לפיד," אמירה זו היא חרפה ערכית וביזיון ביטחוני. תושבי העוטף אולי משעממים את נתניהו אבל הם אזרחים. מגיע להם ולילדים שלהם בטחון מפני הקסאמים".