יעלון ליועמ"ש על הצוללות: "חרד לשלטון החוק" (צילום: יונתן סינדל, מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
יעלון ליועמ"ש על הצוללות: "חרד לשלטון הח | צילום: יונתן סינדל, מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

משטרת ישראל הגיבה הערב (ראשון) באופן חריג לטענותיו של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון כי עולה חשש לניסיון מכוון של גורמי אכיפת החוק שלא לחשוף את האמת בפרשת הצוללות (תיק 3000). "הטענות לפיהן החקירה הוגבלה או צומצמה על ידי מי מבכירי מערכת אכיפת החוק היא טענת כזב, חסרת כל בסיס עובדתי", נמסר מהמשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 "נבקש להבהיר כי החקירה נוהלה באופן יסודי ומקצועי מתוך מטרה אחת ויחידה של בירור האמת", נמסר מהמשטרה. "במסגרת החקירה נגבו הודעותיהם של בכירי המדינה ומערכת הביטחון בעבר ובהווה, וכל טענה שעלתה ואשר הצדיקה העמקת הבירור - נבדקה לעומקה. אין כל שחר לטענות שמרמזות את ההיפך".

שידור ישיר ממליאת הכנסת (צילום: אסתי דזיובוב\TPS‎, חדשות)
"נתניהו היה צריך להיחקר באזהרה" | צילום: אסתי דזיובוב\TPS‎, חדשות

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון פנה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עם "שאלות העולות" מסיום חקירת המשטרה בתיק 3000 והגשת עמדתה לפרקליטות. "אין לי ספק שמדובר בפרשת השחיתות החמורה בתולדות המדינה", כתב יעלון. "עולות שאלות של ניסיון מכוון שלא לחשוף את האמת בפרשה זו".

יעלון שכיהן בתפקיד שר הביטחון בתקופה שבה נרכשו הצוללות טען כי הוא "מכיר את השתלשלות העניינים" וכי הוא נוכח לדעת כי חלק מהמהלכים בוצעו במכוון מאחורי גבה של מערכת הביטחון. "אני פונה אליך משום שעלו שאלות רבות הקשורות בהתנהלות החקירה שהובלה על ידך", הוסיף שר הביטחון לשעבר.

גנור. בוטל ההסכם (צילום: אילן אסייג, חדשות)
מדוע השתהית בצו חיפוש במשרד גנור?" | צילום: אילן אסייג, חדשות

יעלון ביקר את החקירה וצירף שאלות למנדלבליט שלטענתו מעוררות "תמיהה" בנוגע להתנהלות: "מדוע מיהרת להתייחס לתחקיר העיתונאי מנובמבר 2016 באמירה ש'אין חשד לפלילים בפרשה'? מדוע היססת בפתיחה בחקירה מיד לאחר התחקיר ולאחר שפניתי אליך בנושא? מדוע הורית בסופו של דבר על ביצוע בדיקה ולא חקירה, ורק בפברואר 2017 הבדיקה הפכה לחקירה? מדוע כיוונת את הבדיקה למשרד הביטחון, כולל הוצאת צו חיפוש במשרד של היועמ"ש של משרד הביטחון?"

"מדוע השתהית עד יולי 2017 במעצרו ובהוצאת צו חיפוש במשרדו של מיקי גנור? מדוע לא הוצאו מידי צווי חיפוש במשרד ראש הממשלה, במל"ל ובמשרד עורכי הדין שמרון ומולכו? מדוע לא בוצעה חקירה של פרשת האישור שניתן לגרמניה, למכור הצוללות למצרים? מדוע הודעת שראש הממשלה לא מעורב בפרשה כשהיו בידי החוקרים 2 מסמכים שמוכיחים את ההיפך? מדוע זומן רה"מ להעיד 'עדות פתיחה' בשלב כל כך מאוחר של החקירה, כאשר כבר בתחילתה היו ברשות החוקרים מסמכים המעידים על מעורבותו האישית, וחייבו 'חקירה באזהרה'?".

"בסיס מוצק ואיתן לתיק" (צילום: רויטרס, חדשות)
"מדובר בפרשת השחיתות החמורה בתולדות המדי | צילום: רויטרס, חדשות

יעלון שלל את הטענה כי חקירת מעורבות הדרג הפוליטי הייתה עוצרת את העסקאות ופוגעת בביטחון המדינה. "ייתכן וזה נכון לטווח קצר", כתב. "לטווח הארוך יש חשיבות עצומה לאמון הציבור בהנהגתו ובשלטון החוק. אי חשיפת האמת פוגעת באמון זה".