עצרת רבין ה-21
עצרת רבין (ארכיון) | צילום: חדשות 2

העצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין בכיכר רבין בתל אביב תיערך השנה על ידי תנועת דרכנו (לשעבר V15), שהצהירה כי ברצונה לארח דוברים מכל קצוות הקשת הפוליטית. משכך, פנו המארגנים ליו"ר הכנסת וביקשו ממנו לשאת דברים באירוע כנציג הימין. אדלשטיין שקל תחילה על ההצעה בחיוב – אולם היום (רביעי) השיב בשלילה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במכתב ששלח אדלשטיין ליו"ר התנועה, קובי ריכטר, כתב כי "חשבתי שכחצי יובל לאחר הרצח הנתעב נוכל לגבור על ההטיות הפוליטיות ולכנס ערב זיכרון מאחד, בו נתמוך יחד בערכים המכוננים של החברה הישראלית: שותפות גורל וייעוד, ערבות הדדית והקפדה על דרכי שלום גם בשעת מחלוקת. אך לצערי, נראה שהשעה עוד לא כשרה לכך".

"משהבנתי כי גם השנה מתכננים גורמים מסוימים לצבוע את העצרת בצבעים פוליטיים בוהקים, החלטתי שלא לקחת בה חלק", הסביר יו"ר הכנסת. "את דברי הזיכרון הממלכתיים שלי אשמיע במליאת הכנסת, בטקס אותו אנו עורכים בה בכל שנה ושנה".

הסירוב מגיע ככל הנראה על רקע ההבנה של אדלשטיין כי חרף הכוונה המוצהרת של המארגנים לארגן אירוע ובו ייצוג לכלל הדעות, במפלגות השמאל עדיין מתכוונים להגיע לכיכר עם שלטים ודגלים – דבר שיצבע את האירוע בגוונים פוליטיים-מפלגתיים מובהקים.

מתנועת דרכנו נמסר בתגובה: "יו"ר הכנסת קובע כי השעה עדיין לא בשלה לאירוע שמייצג את הערכים המכוננים בחברה הישראלית. למרבה הצער, הפוסל במומו פוסל. החלטתנו לארגן עצרת זיכרון מאחדת, מכילה ומשתפת, ניתקלה בהדרה, סילוף העובדות ובהסטת ידנו המושטת מלא אחר מאשר יו״ר הכנסת".

"דרכנו תפעל לקיומה של עצרת ממלכתית לציון יום השנה לרצח רבין, אשר תזכיר את האחריות של כולנו לפעול למען פוליטיקה נקיה מהסתה ואלימות. אנחנו נחושים בדרכנו לגשר, לחבר ולהשמיע את הקול של הרוב המתון. לא חדלנו כאשר בשנה שחלפה זכינו לביקורת משמאל, ולא נחדל כעת כאשר יו״ר הכנסת מעדיף שיקולים פוליטיים, מעוות את כוונתנו ומשיב פנינו ריקם. העצרת תהיה מאחדת ולא מסיתה, מאחה ולא מפלגת, ובעיקר לא מפלגתית או מחנאית. אנחנו מייחלים וקוראים לבואו של ציבור מגוון, רחב, מכל שבטי ישראל ורבדי החברה הישראלית. זו דרכנו".