עשרות מתמחים צפויים להגיע היום (שלישי) לדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת לדיון - בעקבות כך שרבים מהם לא קיבלו את מענקי התמיכה במעבר לפריפריה. "אי תשלום המענקים יפגע עמוקות ברמת שירותי הרפואה הניתנים לאזרחי המדינה", נמסר מ"מרשם", ארגון מתמחים לרפואה, לקראת הדיון שיזמה ח"כ אורלי לוי אבקסיס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לא קיבלתי את המענק למרות שאני עומד בכל התנאים", סיפר גיל, רופא מתמחה בדרום הארץ. "איך יכול להיות שכבר שנתיים עשרות מתמכים ברחבי הארץ בפריפריה מתחילים התמחות ומגלים רטרואקטיבית שהם לא יכולים לקבל את המענקים האלה. איך זה אפשרי? בשנה הבאה מתמחים יבינו שאתם לא מחלקים את המענקים והם לא יגיעו. מה יקרה בפריפריה אז?".

"מערכת הבריאות הציבורית מדממת בפריפריה", אמר גיא בק רוזן, מומחה ברפואת ילדים. "לא ייתכן מצב שבו מתמחים יעברו עם משפחותיהם מהמרכז לפריפריה תוך שהובטחו להם מענקי תמיכה וכעת הם מגלים שהמענקים לא יינתנו להם בגלל הפרש של כמה חודשים מתחילת ההתמחות עד התאריך שבו נקבעו מתן המענקים".

כ-1,800 רופאים ורופאות עברו מהמרכז ליישובי הדרום והצפון בזכות מענקי התמיכה למתמחים שיעבדו בפריפריה, אלא שבאוגוסט האחרון פורסם חוזר מנכ"ל משרד האוצר שלפיו הרופאים שהתחילו את ההתמחות בין ינואר לספטמבר לא זכאים למענקים.

"תולדה של הסכמים גרועים"

המתמחים יצאו בשבועות האחרונים לצאת למאבק מול משרדי הבריאות והאוצר. "הדור הזה של המתמחים עוד האמין שיקבל את מה שהובטח לו", נמסר מארגון מרשם. "אבל את המתמחים החדשים כבר אי אפשר יהיה לשכנע לעבור לפריפריה או לבחור במקצועות מצוקה. הם כבר לא יאמינו".

"מחדל המענקים למתמחים במקצועות מצוקה היא תולדה של הסכמים גרועים", כך מציין היום אראל בוצינסקי יו"ר מרשם רגעים לפני הועידה בכנסת, "ומי שסובל מזה הם המתמחים וציבור החולים. אנחנו קוראים למקבלי ההחלטות לגלות מנהיגות ולקחת אחריות על המחדל, להחזיר את תוכנית המענקים במלואה כך שיתוקן העוול". הוא מוסיף, "זה הזמן שלהם להוכיח שהבריאות של תושבי המדינה ובדגש על הפריפריה היא בראש סדר העדיפויות שלהם. אנו מצידנו, נמשיך במאבק הצודק ולא נרפה עד שיעשה צדק עם המתמחים".

באוגוסט 2011 נחתם הסכם קיבוצי שבו הוגדר תקציב למענקים שיועדו לתמרץ את הרופאים המתמחים להעתיק את מקום מגוריהם לערים במדינה שבהן קיים מחסור ברופאים.

ח״כ אורלי לוי אבקסיס, שיזמה את הדיון בוועדת העבודה, אמרה: "מצבה של מערכת הבריאות בפריפריה הוא קטסטרופה, לכן עגום ומרתיח כפליים שנושא הדיון בוועדה הוא ביטול המענקים למתמחי הרפואה שבחרו להתמחות בפריפריה. זה שיש פערים בבריאות בין הפריפריה למרכז זה ידוע, זה מגובה במחקרים, בסקרים, אפילו בהפרש בתוחלת החיים וזה בגלל מחסור חמור בשירותי בריאות.

"כשהיה את מאבק הרופאים ב-2011 הבינו את הדבר הזה, ניסו למצוא תכנית ארוכת טווח במסגרתה הוחלט לתת מענקים למתמחים שבוחרים להתמחות בפריפריה. מהרגע ששר האוצר הנוכחי נכנס לתפקידו, מקצצים באופן מתמיד במענקים, דבר שחשפתי בועדת הכספים. אין לנו 75 מיליון שקלים להציל את הבריאות בפריפריה?".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il