דוד ביטן וגדי איזנקוט
ביטן: אין הרתעה - בגלל איזנקוט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) תקף היום (שני) בחריפות את הרמטכ"ל גדי איזנקוט. "הוא אחראי לכך שאנחנו מאבדים את ההרתעה בעזה", אמר בריאיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. "הצבא זה הגורם המקצועי, ראש הממשלה מנסה ליצור הסדרה אבל הוא לא מצליח ולכן צריך לפעול בדרכים אחרות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יו"ר הקואליציה לשעבר, שידוע באמירותיו השנויות במחלוקת, הוסיף כי כל עוד הצבא לא ממליץ על פעולות מיוחדות, ידיו של הקבינט כבולות. "הצבא מסוגל לתת מענה מבצעי אבל הוא לא רוצה לתת", אמר ביטן. "אם אי אפשר לעשות הסדרה צריך לעשות פעולות אחרות".

עשרות אלפים בגבול עזה. ארכיון
המהומות בעזה ביום שישי האחרון | צילום: חדשות

ביטן גם התייחס לאפשרות של בחירות מוקדמות. "לא נחזיק עד נובמבר", הצהיר יו"ר הקואליציה לשעבר. "יכול להיות מאוד שהבחירות יהיו במרס או אפריל. אי אפשר להחזיק את הקואליציה באופן הזה".

התבטאויותיו של ביטן גררו ביקורת חריפה, הן מגורמים בממשלה והן מהאופוזיציה. שרת המשפטים איילת שקד הגיבה לדבריו ואמרה שלא הצבא אחראי על המדינות. "אם למישהו יש ביקורת היא צריכה להיות מופנית לדרג המדיני", אמרה בכנס המנהיגים של מעריב. "לא צה"ל קובע את המדיניות ואני אומרת את זה כחברה הקבינט".

סגן יו"ר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד) גינה את דבריו של ביטן. "זו הייתה רק שאלה של זמן עד שראש הממשלה יחדד את חרצובות לשונו המסיתה כלפי הרמטכ"ל ויאשים אותו באובדן ההרתעה מול חמאס", מסר. "עכשיו כולם יודעים מי מדליף את עמדות הרמטכ"ל מדיוני הקבינט. מי שאחראי על אובדן ההרתעה הוא ראש הממשלה, מר ביטחון". 

מהומות בגבול. ארכיון
"הצבא לא רוצה לתת מענה". ביטן | צילום: רויטרס, חדשות

 

 גם יו"ר סיעת יש עתיד עפר שלח תקף את ביטן. "ראש הממשלה שולח את ח״כ ביטן להשתלח ברמטכ״ל על אובדן ההרתעה בעזה", מסר. "אין חוצפה גדולה מזו. מי שקובע יעדים ומורה לצבא מה לעשות הוא הדרג המדיני, ודרג מדיני פחדן ונעדר רעיונות לא יכול להתחבא מאחורי אנשי הצבא. זה ברור מראשית ימי המדינה, אבל לא אצל ביבי, שאין גוף ואדם שלא ישמיץ כדי לברוח מאחריות". 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) תקפה בחריפות את ביטן על דבריו. "מדובר בביזיון שאין כדוגמתו", מסרה וקראה לראש הממשלה לגנות את האמירה. "האחראי הישיר לאובדן ההרתעה הוא הקבינט בראשות נתניהו, ויש לי הרגשה שחבר הכנסת ביטן לא הספיק לבקר בעוטף עזה ולראות מקרוב את ההתמודדות היומיומית של הצבא והתושבים. מי שמכתיב את המדיניות זה הקבינט בראשו עומד ראש הממשלה נתניהו,שמותיר כבר 190 יום את התושבים בשרפות ללא מענה".

המבחן המשמעותי - היקף המחאות ביום שישי הקרוב

אתמול הקבינט דן במשך כארבע שעות במצב הנפיץ בעזה. בעוד ההתבטאויות התקיפות של נתניהו וליברמן כלפי חמאס מעידות שהזמן הולך ואוזל, בקבינט רוצים לבדוק אם חמאס "קולט את המסר" ולכן רוצים למצות את ההליכים עד תומם.

המבחן המשמעותי להסלמה בדרום הוא יום שישי הקרוב - מה יהיה היקף המחאות ואיך ישראל תגיב. מבחינת שר הביטחון ליברמן כל המהלכים מוצו והוא היה רוצה לראות פעולות כבר עכשיו. שרים בקבינט טוענים: אווירת הבחירות מורגשת בדיונים. בחמאס ממשיכים לראות בצעדות השיבה כלי להסרת המצור וקוראים להגיע גם מחר להפגנה בזיקים כמדי יום שני.

בצבא, עם זאת, לא חושבים שהתנאים השתנו באופן מהותי שמצדיקים מבצע בעזה ולדבריהם צריך להמשיך להתמודד עם המצב בדרך הנוכחית. גורמי ביטחון טוענים שמבצע בעזה לא נגמר בתקיפות אוויריות בלבד.