נתניהו וגדעון סער, ארכיון
כך יידחק סער מחוץ לבחירות הקרובות? | צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות

יו"ר כולנו משה כחלון התיישר עם ראש הממשלה נתניהו ויתמוך בתיקון חוק יסוד באופן שיקבע שנשיא המדינה יוכל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר בחירות רק על ראשי מפלגות ולא, באופן תאורטי לפחות, על חברי כנסת נוספים. כך פורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לחדשות נודע כי כחלון אמר לראש סיעתו ח"כ רועי פולקמן ולאנשיו שאכן קיימת פרצה בחוק יסוד נשיא המדינה, למרות שלשיטתו של הראשון הפרצה קטנה הרבה יותר מזו שתיאר ראש הממשלה נתניהו על רקע הניסיון כביכול של שר לשעבר מהליכוד לחתור תחתיו במערכת הבחירות הקרובה. עם זאת, כחלון הצהיר: "לא נסכים לתיקון אחר".

כחלון. דורש את האוצר
נתן אור ירוק לתיקון. השר כחלון | צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות

התיקון שבו תומך כחלון קובע שמי שיוכל להרכיב ממשלה עתידית הם רק ראשי מפלגות, וההערכה היא שלאור תמיכתו של כחלון ומפלגת כולנו, גם יתר מפלגות הקואליציה יתמכו בתיקון לחוק היסוד, בהן גם הבית היהודי של נפתלי בנט וש"ס של אריה דרעי.

הסכסוך המתוקשר בין ראש הממשלה נתניהו לשר לשעבר סער פרץ לאחר הפרסום לפיו החליט שלא לפזר את הכנסת, בשל חשש מכך שהנשיא ריבלין לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. "שר לשעבר רקח תרגיל חתרני להדחתי", האשים נתניהו ברמיזה לסער מבלי לציין את שמו. "זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות".

חוק יסוד נשיא המדינה יתוקן? | צילום: Mark Neyman/לעמ, חדשות

נתניהו טען כי כבר מספר שבועות שהוא יודע על הניסיון של השר לשעבר. "הוא דיבר עם גורמים בקואליציה ורקח תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה", אמר נתניהו באירוע לציון יום הולדתו שחל בתחילת השבוע. "זה בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה".

סער מנגד עלה למתקפה משלו. "ראש הממשלה נתניהו בחר לטפול עליי עלילה שקרית", הטיח בריאיון לדקלסגל בגלי צה"ל. "אני קורא לו - הצג ראיות או חזור בך". הוא גם טען כי "יש כאן סימון אויבים. זה לא מפחיד אותי, אלא רק מחזק אותי". השר לשעבר, שהודיע על חזרתו לחיים הפוליטיים, המשיך ותקף: "הבנתי שאני מתקרב לדרגה של איום על המשטר, אמרתי לאישתי שאנחנו לא מתקרבים לקונסוליה. אני לא איום".

"מה שמנסים לעשות לי ביממה האחרונה זה בדיוק הדבר שראש הממשלה מרבה להתלונן עליו", המשיך סער. "עושים משפט שדה מתוקשר, נטול ראיות ועובדות". סער חזר והדגיש כי לא שוחח עם ריבלין על עניין הטלת הרכבת הממשלה והצהיר: "הנושא הזה מעולם לא עלה".

מקורב לרה"מ: "סער הוא חתרן"

מדוברו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברים של סער באותו ריאיון: "תגובה היסטרית של גדעון סער. מי שקורא לראש הממשלה 'שקרן' כנראה החליט להתאבד בליכוד". אותו מקורב הוסיף בתגובה לסערה בליכוד כי "התגובה ההיסטרית של גדעון סער וגידופיו נגד ראש הממשלה נתניהו רק מוכיחים את מה שכל העובדות מראות: גדעון סער הוא חתרן שניסה להדיח את ראש הממשלה נתניהו בניגוד לרצון בוחרי הליכוד. תאוות הכוח שלו גרמה לו שלא להיזהר בשבועות האחרונים, כשדיבר עם שרים וחברי כנסת וחשף את מזימתו להדחת נתניהו אחרי שראש הממשלה יוביל את הליכוד לניצחון בבחירות".