אתר המשרד לשיוויון חברתי (צילום: חדשות)
אתר המשרד לשיוויון חברתי | צילום: חדשות

למרות מעמדה של השפה הערבית בישראל, היא מודרת ממרבית אתרי משרדי הממשלה. ביום שלישי הקרוב תדון ועדת כנסת מיוחדת במסך שהגיע לידי החדשות Online העוסק במעמד השפה באתרי האינטרנט של משרדי הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המסמך שנכתב במקור בשנת 2016 ועודכן היום חושף את היעדרות השפה הערבית ממרבית אתרי הממשלה. לפי המסמך שנעשה לבקשת חבר הכנסת יוסף ג'בארין, מתברר שבאתרים של שלושה משרדים מרכזים (המשרד לשוויון חברתי, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ומשרד הביטחון) אין כל מידע או התייחסות לשפה או לחצן המעביר את הגולש לאתר מותאם לערבית.

בנוסף על כך באתרים של שישה משרדים נוספים (נציבות שירות המדינה, משרד העלייה והקליטה, משרד התקשורת, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד המדע והטכנולוגיה והמשרד לשירותי דת), מופיע רק מידע כללי על המשרד בכמה משפטים בשפה הערבית.
חוסר הנגישות מפתיע לנוכח הסעיף "בחוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", שהתקבל ב-26 ביולי 2018, לפיו לשפה הערבית מעמד מיוחד במדינה והסדרת השימוש בשפה הערבית במוסדות ממלכתיים או בפניהם תהיה בחוק. עוד מדגישים במסמך כי טרם חוקק חוק המסדיר את סוגיית הנגשתם של אתרי האינטרנט הממשלתיים או הציבוריים בשפה הערבית.

ח"כ ג'אברין (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
ח"כ ג'אברין | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

ח"כ ג'בארין, יוזם יום השפה הערבית בכנסת, הגיב על המסמך ואמר: "השפה הערבית היא שפת האם של חמישית מאזרחי המדינה. עקרונות של שיווין והוגנות מחייבים להנגיש את כל השירותים של הממשלה לשפה הערבית באינטרנט כמו בשטח".

"במקום לשמש דוגמה חיובית ומתן כבוד לשפת המיעוט. משרדי הממשלה ממשיכים להדיר את השפה הערבית ובכך הם פוגעים בדובריה ובזכותם לקבל שירות ממשלתי באופן שוויוני והוגן", המשיך ג'בארין. "אני קורא לכל משרדי הממשלה להנגיד את אתריהם באופן מיידי".