נתניהו וגדעון סער, ארכיון (צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות)
נתניהו וגדעון סער, ארכיון | צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות

חוק "גדעון סער", שימנע מח"כ שאינו ראש מפלגה להפוך לראש ממשלה, ממשיך להיות בראש סדר העדיפויות של הממשלה. הערב (רביעי) פורסם במהדורה המרכזית שכדי להעביר את החוק הקואליציה הקימה ועדה מיוחדת, חדשה, שמטרתה לקדם את החוק בהקדם האפשרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בראש הוועדה החדשה יעמוד יו"ר הקואליציה דודי אמסלם. החוק היה אמור לעבור לוועדת חוק, חוקה ומשפט, בה מכהן מטעם הליכוד ח"כ בני בגין - שאמר בריאיון ל"פגוש את העיתונות" שעוד לא ראה את נוסח החוק וטען שצריך להשאיר גמישות לנשיא ולתת לו שיקול דעת. בקואליציה חוששים שברגע האחרון בגין יפנה נגדם ולכן הקימו את הוועדה - בצעד לא שגרתי במשכן.

בני בגין, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
יתנגד? בני בגין, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

החוק צפוי להיתקל במשוכה נוספת בשלבים הבאים, מכיוון שדרושות 61 אצבעות לאישורו. לאור המצב הבריאותי הרופף של חלק מהח"כים, עלול להיווצר קושי רב בהשגת הרוב הדרוש.

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את "חוק סער", שלפיו הנשיא יוכל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש מפלגה בלבד. 60 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-55 התנגדו לו. את החוק שאישרה ועדת השרים יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהפעיל לחצים כדי להביא לאישורו לפני פיזור הכנסת. החוק נועד למנוע מצב שבו הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר לאחר הבחירות.

החוק מכונה על שם השר לשעבר גדעון סער מאחר שפורסמה סברה ולפיה הנשיא ריבלין היה יכול לאפשר לסער להקים ממשלה גם אם הוא אינו עומד בראשות הליכוד. בהמשך נתניהו התבטא בנושא, והסיט את האש מהכיוון של ריבלין לכיוון של סער.

כאשר ליברמן התפטר מהממשלה הוא אמר כי בליכוד מתנים אישור של חוקים החשובים למפלגתו "ישראל ביתנו" בתמיכה בחוק סער. נתניהו הכחיש זאת ואמר כי הוא אינו מתנה דבר.