קליש וזעאתרה (צילום: יחצ, החדשות)
קליש וזעאתרה | צילום: יחצ, החדשות

מינוי רג'א זעאתרה לתפקיד סגן ראש העיר חיפה ממשיך לעורר סערה: ראשת עיריית חיפה הנכנסת, עינת קליש-רותם, שבה הבוקר (שלישי) לעבודתה בעירייה - לאחר שהייתה בחופשה בשווייץ בזמן שהתחוללה מהומה ציבורית סביב הכוונה למנות את זעאתרה לסגנה בעוד כשנתיים וחצי. אמש נפגשה בעירייה קליש עם זעאתרה ודרשה ממנו להבהיר פומבית את עמדותיו - ולהצהיר אם הוא תומך בחמאס או בחיזבאללה, כמו שניתן היה להבין מהתבטאויות שלו בעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קליש אמרה לזעאתרה יש "מכבש לחץ אדיר, לא רק בציבור החיפאי אלא גם במישור הארצי" - והתייחסה לאמירות של ראש הממשלה נתניהו והנשיא ריבלין בנושא. קליש הבהירה לזעאתרה שעליו לגנות את הדברים שיוחסו לו והוסיפה: "הקואליציה שלנו במצב הזה לא תחזיק שבוע".

"יש עליי מכבש לחצים - הפקס של העירייה לא מספיק לקבל גינויים, הטלפון שלי קרס מרוב שיחות והודעות, אני צריכה שתצא במסיבת עיתונאים ותבהיר מה אמרת ומה העמדות שלך", הוסיפה. קליש רמזה שחלק מהשרים או שליחיהם רמזו שהיא תיפגע תקציבית אם המינוי לא יבוטל. לחדשות נודע ששתי ניידות משטרה נכחו בפגישה בין השניים בעיריית חיפה וגם מאבטחים. תושבים בחיפה מארגנים הפגנות מחאה נגד המינוי ואף דורשים את התפטרות קליש.

זעאתרה אמר הבוקר לחדשות Online: "הבנתי שזה סוג של אולטימטום, הבנתי שאני צריך לתת הצהרה מסוימת על מנת שאנשים יבינו למה התכוונתי. אקבל את ההחלטה בנושא עם המפלגה וההנהגה, כנראה אערוך מסיבת עיתונאים היום או מחר שבה אתן תשובות".

מחאת רשת נגד רה"מ (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות)
קרא לביטול המינוי. נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס אתמול לסערה סביב המינוי ואמר: "לא יכול להיות שנבחרי ציבור בישראל יביעו תמיכה בטרור ובארגוני הטרור. אין צורך לומר שאנחנו מצפים מכל נבחר ציבור במדינת ישראל, בזירה המקומית או הארצית, להיות חד משמעי ולהביע אפס סובלנות לטרור".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שלשום שחיפש את קליש על מנת לדרוש ממנה לבטל את מינויו של זעאתרה לתפקיד סגן ראש העיר. "זה דבר שאינו מתקבל על הדעת ומכיוון שכך הוא גם לא יתקיים", הבהיר נתניהו. זעאתרה בתורו תקף בתגובה את נתניהו ואמר: "הסכנה האמיתית לעם בישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים".

לפני שנפתחה ישיבת הממשלה, ביקש נתניהו לשוחח עם קליש בעקבות הפרסומים שבכוונתה למנות את זעאתרה לתפקיד היוקרתי. נתניהו הסביר כי יש למנוע את המינוי של זעאתרה שלטענתו תומך בארגוני הטרור חיזבאללה וחמאס, המצהירים כי בכוונתם להשמיד את מדינת ישראל.

"אני מקווה שתענה, ואני שמח שחברנו אריה דרעי התחיל כבר לטפל בנושא, ואני יודע שגם רבים אחרים התבטאו בנושא", אמר ראש הממשלה. "זה דבר שאינו מתקבל על הדעת ומכיוון שהוא אינו מתקבל על הדעת הוא גם לא יתקיים, אני משוכנע בזה".

"תומך חיזבאללה וחמאס", דרעי (ארכיון) (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
"תומך חיזבאללה וחמאס", דרעי (ארכיון) | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות


בתגובה לפרסום אמר זעאתרה כי הוא אינו חבר לא בארגון חמאס ולא בארגון חיזבאללה, אלא במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות "בשלום, בשיוויון ובאחוות העמים", כלשונו. עוד הוסיף: "נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל. הסכנה האמיתית לעם בישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאני אהיה סגן, סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר יישבו בכלא".

בשבוע שעבר פורסם כי שר הפנים אריה דרעי פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שלא לאפשר את מינויו של זעתרה על רקע התבטאויותיו בעבר. בחשבון הטוויטר שלו כתב דרעי: "זעתרה, חבר מועצת עיריית חיפה, הביע תמיכה בחיזבאללה ובחמאס, תמך בחרם על ישראל והביע תמיכה בפעילות נגד ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אדם כזה אינו יכול להתמנות לסגן ראש עיר בשכר כפי שמבקשת ראש עיריית חיפה".