"תגובה היסטרית". נתניהו (צילום: לע"מ, חדשות)
נתניהו. מביע תמיכה בחוק הלאום | צילום: לע"מ, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע היום (ראשון) תמיכה בחוק הגיוס ואמר כי יש להעביר אותו. בישיבת שרי הליכוד הבהיר נתניהו כי "חוק הגיוס טוב" וכן ש"הקואליציה צריכה להמשיך לעבוד". הדברים נאמרו יממה לפני פתיחת כנס החורף של הכנסת, שבו אמורה המליאה לדון בהצעת החוק, וטרם התברר אם הסיעות החרדיות יתמכו בו או לא. מדובר באחד החוקים הבעייתיים ביותר מבחינת הממשלה, ונתניהו כבר אמר בעבר כי אם החוק לא יעבור הכנסת תתפזר ותצא לבחירות מוקדמות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"נשאלתי הרבה על חוק הגיוס. זהו חוק טוב, חוק מאוזן, הוא מאזן בין צרכי הצבא שהכין אותו וכמובן צרכי הציבור החרדי", אמר נתניהו. "החוק הזה צריך לעבור, ואני חושב שהגיע הזמן לשים אותו מאחורינו. זו עמדתי וזו צריכה להיות גם עמדת הממשלה, לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי, לטובת היחסים בין חרדים לחילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנסת היום לקבל את ההחלטה הנכונה. החוק הזה טוב לישראל".

הערב יתקיים כינוס של מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הזרם החסידי של מפלגת "יהדות התורה", ובו אמורה להתקבל ההכרעה אם יתמכו בחוק או יתנגדו לו. לאחרונה נעשו מאמצים לתאם עמדות בין חברי המועצה ובהן פגישות עם האדמו"רים. בשלב זה לא ברור מהי ההחלטה שצפויה להתקבל.

אתמול פורסמו תוצאות סקר על אודות הקדמת הבחירות, שממנו עולה כי 42% מהציבור תומך בהקדמתן לעומת 38% שמתנגדים לכך. תוצאות הסקר, שערכו מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף אייפאנל, פורסמו בתכנית "פגוש את העיתונות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליצמן לצד נתניהו. החרדים יכריעו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בספטמבר בשנה שעברה ביטל בג"ץ את חוק הגיוס בשל פגיעה לא מידתית בעיקרון השוויון. בפסק הדין, שניתן על ידי הנשיאה דאז מרים נאור ושבעה שופטים נוספים, נקבע כי ביטול החוק ייכנס לתוקף בתוך שנה, כדי לאפשר לכנסת להיערך לחקיקת חוק אחר במקומו.

תוקפו של חוק הגיוס הוארך לאחרונה בעקבות פניית המדינה לבג"ץ ואמור לפקוע החודשים הקרובים. על כן הצדדים אמורים להגיע להסכמה על החוק, או שהכנסת תפוזר.

על פי חוק הגיוס שהוצע על ידי מערכת הביטחון, לא יוטלו סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו, אלא שהישיבות יצטרכו לעמוד ביעדי גיוס מדי שנה. אם לא יעמדו בהן הן ייאלצו להתמודד עם סנקציות כלכליות.