ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליצמן לצד נתניהו. החרדים יכריעו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

הבחירות לא יוקדמו? מועצת גדולי התורה - הזרם החסידי של מפלגת יהדות התורה - התכנסה הערב (ראשון) למשך כשעתיים ודנה בחוק הגיוס. המועצה לא פרסמה החלטה רשמית, אך גורם במפלגת אגודת ישראל אמר: "האדמו"רים החליטו ללכת לפשרה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לא ניתן לנתניהו להפיל ממשלה על הגיוס ולא ניתן ללפיד את המנדטים", הוסיף הגורם. עם זאת, עוד לא נמסרו פרטי השינויים שיבקשו בחוק הגיוס: שר הביטחון ליברמן הבהיר שאין בכוונתו לאפשר שינויים בנוסח.

נוסח ההחלטה של מועצת גדולי התורה יפורסם בהמשך הערב, אך לפי גורם שנכח בדיון מועצת גדולי התורה החליטה על עיקרון כללי לפיו כל מי שלומד תורה יוכל להמשיך ללמוד. את הפרטים הח"כים יסכמו מול נתניהו ואנשיו. כמו כן, גם אם עובר חוק בלי להגיע להבנה עם אגודת ישראל - לא ניתנה הוראה לפרוש מהממשלה

מקורבי נתניהו מביעים סיפוק מההחלטה של מועצת גדולי התורה, אך מבהירים: "כדי להימנע מבחירות עדיין יש צורך לוודא שאין הצפה של הצעות חוק פופוליסטיות ואוירת סוף קורס".

לאן פני המשבר? (צילום: חדשות 2)
לאן פני המשבר? | צילום: חדשות 2

מועצת גדולי התורה צפויה לדרוש שינויים משמעותיים בחוק הגיוס ואם הם לא יוכנסו, חברי הכנסת החרדים יצביעו נגד החוק אבל לא יפילו את הממשלה.  מחר יתכנסו ראשי המפלגות לדון בחוק

ישיבת ראשי סיעות הקואליציה שהייתה אמורה להתקיים היום, לפני ישיבת מועצת גדולי התורה, בוטלה.  מוקדם יותר היום הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו תמיכה בחוק הגיוס ואמר כי יש להעביר אותו. בישיבת שרי הליכוד הבהיר נתניהו כי "חוק הגיוס טוב" וכן ש"הקואליציה צריכה להמשיך לעבוד".

הדברים נאמרו יממה לפני פתיחת כנס החורף של הכנסת, שבו אמורה המליאה לדון בהצעת החוק, וטרם התברר אם הסיעות החרדיות יתמכו בו או לא. מדובר באחד החוקים הבעייתיים ביותר מבחינת הממשלה, ונתניהו כבר אמר בעבר כי אם החוק לא יעבור הכנסת תתפזר ותצא לבחירות מוקדמות.

"נשאלתי הרבה על חוק הגיוס. זהו חוק טוב, חוק מאוזן, הוא מאזן בין צרכי הצבא שהכין אותו וכמובן צרכי הציבור החרדי", אמר נתניהו. "החוק הזה צריך לעבור, ואני חושב שהגיע הזמן לשים אותו מאחורינו. זו עמדתי וזו צריכה להיות גם עמדת הממשלה, לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי, לטובת היחסים בין חרדים לחילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנסת היום לקבל את ההחלטה הנכונה. החוק הזה טוב לישראל".

בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג, חדשות)
נתניהו בישיבת הממשלה, היום | צילום: אוהד צויגנברג, חדשות

אתמול פורסמו תוצאות סקר על אודות הקדמת הבחירות, שממנו עולה כי 42% מהציבור תומך בהקדמתן לעומת 38% שמתנגדים לכך. תוצאות הסקר, שערכו מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף אייפאנל, פורסמו בתכנית "פגוש את העיתונות".

בספטמבר בשנה שעברה ביטל בג"ץ את חוק הגיוס בשל פגיעה לא מידתית בעיקרון השוויון. בפסק הדין, שניתן על ידי הנשיאה דאז מרים נאור ושבעה שופטים נוספים, נקבע כי ביטול החוק ייכנס לתוקף בתוך שנה, כדי לאפשר לכנסת להיערך לחקיקת חוק אחר במקומו.

תוקפו של חוק הגיוס הוארך לאחרונה בעקבות פניית המדינה לבג"ץ ואמור לפקוע החודשים הקרובים. על כן הצדדים אמורים להגיע להסכמה על החוק, או שהכנסת תפוזר.

על פי חוק הגיוס שהוצע על ידי מערכת הביטחון, לא יוטלו סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו, אלא שהישיבות יצטרכו לעמוד ביעדי גיוס מדי שנה. אם לא יעמדו בהן הן ייאלצו להתמודד עם סנקציות כלכליות.

דפנה ליאל ועמית סגל השתתפו בהכנת הידיעה.